ILPB1/415-412/14-6/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-412/14-6/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym w dniach 8 maja 2014 r. i 7 lipca 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zeznań podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej obowiązków podatkowych Urzędu Skarbowego oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zeznań podatkowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 30 kwietnia 2014 r., znak ILPB1/415-412/14-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 5 maja 2014 r., a w dniu 8 maja 2014 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 5 maja 2014 r.).

Ponadto wniosek uzupełniono w dniu 7 lipca 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Płatnik przekazał do Urzędu Skarbowego rozliczenie podatkowe PIT-36 do dnia 20 stycznia (np. 2014 r.) za rok poprzedni (np. 2013 r.). Za miesiąc grudzień płatnikowi wyszła zaliczka.

Powyższy opis wynika z uzupełnienia wniosku z dnia 8 maja 2014 r.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 7 lipca 2014 r. Wnioskodawca wskazał, że zapytanie dotyczy Jego sytuacji teraźniejszej i w przyszłości. Zostało/zostanie złożone zeznanie roczne przed 20 stycznia. Za okres ostatniego miesiąca (grudzień) wychodzi zaliczka na podatek dochodowy. W momencie złożenia zeznania rocznego zaliczka przekształca się w podatek, który w myśl ustawy winien być zapłacony do 30 kwietnia. Zapytaniem Wnioskodawcy jest to, czy słusznie interpretuje prawidłowy moment zapłaty i czy zasadne jest naliczanie przez Urząd Skarbowy odsetek do momentu zapłaty - 30 kwietnia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy Urząd Skarbowy ma prawo wzywać do uiszczenia podatku przed upływem 30 kwietnia roku następnego po roku rozliczenia zważywszy na art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Jaki faktycznie powinien być dzień zapłaty za miesiąc grudzień, zakładając sporządzenie i wysłanie zeznania rocznego do 20 stycznia roku następnego.

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie nr 2 w zakresie zeznań podatkowych, natomiast odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie obowiązków podatkowych Urzędu Skarbowego zostanie rozstrzygnięta w dniu 10 lipca 2014 r. odrębnym pismem nr ILPB1/415-412/14-5/IM.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 44 ust. 6 podatnik wpłaca zaliczki do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli podatnik złożył PIT-36 do 20 stycznia (np. do 2014 r.) forma zaliczki w tym momencie przekształciła się w podatek, który w myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winien być zapłacony do dnia 30 kwietnia roku następnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1.

obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2.

zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

3.

zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie zaś do art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.

Z kolei art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W myśl art. 45 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić:

1.

różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników;

2.

należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1;

3.

należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą należnych za dany rok zaliczek;

4.

należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Podkreślić należy, że przepis art. 45 ust. 4 ustawy dotyczy różnicy między podatkiem a sumą należnych zaliczek a nie zaliczek wpłaconych.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że termin zapłaty różnicy między kwotą podatku a sumą należnych zaliczek za rok podatkowy wynikającej z zeznania, zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem art. 45 ust. 4 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został wyznaczony na dzień 30 kwietnika roku następnego po roku podatkowym, w którym podatnik osiągnął dochód.

Z kolei stosownie do przepisu art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączne zaistnienie przed upływem terminu do wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego dwóch zdarzeń:

1.

złożenie zeznania rocznego i

2.

dokonanie zapłaty podatku,

skutkuje brakiem obowiązku wpłaty tej zaliczki (implikuje brak obowiązku wpłaty zaliczki).

Na konieczność łącznego zaistnienia ww. przesłanek wskazuje przy tym użycie przez ustawodawcę w treści ww. przepisu spójnika "i" (koniunkcji).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca przekazał do Urzędu Skarbowego rozliczenie podatkowe PIT-36 do dnia 20 stycznia za rok poprzedni, za miesiąc grudzień wyszła zaliczka podatkowa, zaś wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą terminu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc grudzień, zakładając sporządzenie i wysłanie zeznania rocznego do 20 stycznia roku następnego.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że Wnioskodawca, aby nie podlegać obowiązkowi wpłaty zaliczki za miesiąc grudzień winien, zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do dnia 20 stycznia złożyć zeznanie podatkowe oraz dokonać zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania. Wyżej wskazane warunki winny zostać spełnione łącznie. Dodać jednocześnie należy, iż sformułowanie "dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45" nie oznacza, że w sprawie znajdzie zastosowanie art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatek wynikający z zeznania złożonego do dnia 20 stycznia płatny będzie do dnia 30 kwietnia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl