ILPB1/415-379/10-3/AGr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-379/10-3/AGr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatku akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatku akcyzowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 czerwca 2010 r. nr ILPB1/415-379/10-2/AGr wezwano Zainteresowaną do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. w wezwaniu wskazano, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje, iż tut. Organ przyjmie, iż obydwa pytania dotyczą zaistniałych stanów faktycznych.

W dniu 2 lipca 2010 r. do tut. Organu urząd pocztowy dokonał zwrotu ww. wezwania z adnotacją, iż Zainteresowana nie podjęła ww. pisma w terminie.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 150 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismo uważa się za doręczone Wnioskodawczyni z upływem ostatniego dnia okresu, przez który poczta przechowuje pismo w swojej placówce pocztowej, tj. 14 dni.

W związku z powyższym wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 czerwca 2010 r., a zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 5 lipca 2010 r. i w tym czasie Wnioskodawczyni nie uzupełniła wniosku o ww. wskazanie. w związku z powyższym podanie zostało rozpatrzone jako zaistniały stan faktyczny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocykli. Pojazdy te Zainteresowana kupuje w krajach Unii Europejskiej. Sprowadzając samochody osobowe z innych krajów Wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić podatek akcyzowy. Dokumentem na podstawie którego ujmuje w kosztach uzyskania przychodu akcyzę jest potwierdzenie wpłaty. Dokument ten posiada następujące dane: nazwa, adres, numer konta organu podatkowego, na który wpłacana jest akcyza, nazwa, adres, NIP, osoby płacącej akcyzę (dane firmy Wnioskodawczyni), opis, że jest to akcyza od samochodu osobowego oraz dane tego samochodu, kwota akcyzy, pieczątka firmy Zainteresowanej, podpis Wnioskodawczyni oraz podpis i pieczątka z danymi oddziału banku w którym realizowana jest wpłata, data operacji. Dowód ten jest ujmowany pod datą operacji w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatku akcyzowego.

Czy Wnioskodawczyni może w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów ująć podatek akcyzowy na podstawie dokumentu jakim jest potwierdzenie jego zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawczyni, może ona ująć podatek akcyzowy od zakupionych samochodów osobowych w kolumnie 10 na podstawie dowodu jakim jest potwierdzenie zapłaty tego podatku. Dokument ten posiada wszystkie dane o których mówi § 12 ust. 3 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a koszt w postaci podatku akcyzowego stanowi składnik ceny zakupu towaru i w związku z powyższym powinien być zaksięgowany w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwanej dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określił Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Zgodnie z § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Jak wynika z pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawartych w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia, zakup towarów handlowych należy wpisać w kolumnie 10 księgi wg ceny zakupu. Przy czym zgodnie z § 3 pkt 2 ww. rozporządzenia przez cenę zakupu należy rozumieć cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

Jak wynika z powyższych uregulowań prawnych, do ceny zakupu należy zaliczyć zapłacony podatek akcyzowy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż zapłacony przez Wnioskodawczynię podatek akcyzowy od nabytych pojazdów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi element ceny zakupu pojazdów, który powinna Zainteresowana ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie dokumentu jakim jest potwierdzenie jego zapłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów części i akcesoriów samochodowych rozstrzygnięto w dniu 6 lipca 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-379/10-4/AGr.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl