ILPB1/415-32/09-3/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-32/09-3/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i 14f § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 4 marca 2009 r., znak ILPP2/443-2/09-2/ISN, ILPB1/415-32/09-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę m.in. do jednoznacznego wskazania ilu stanów faktycznych dotyczy wniosek, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

W treści ww. wezwania poinformowano Wnioskodawcę, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje, że wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych będzie podlegać rozpatrzeniu jako jeden zaistniały stan faktyczny.

W związku z powyższym przedmiotowy wniosek podlega rozpatrzeniu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się handlem, drobną produkcją oraz świadczy usługi wywozu śmieci (odpadów, tj. odpady ciekłe zawierające farby drukarskie, szlamy farb drukarskich, odpadowy toner drukarski, mineralne oleje silnikowe, przekładniowe, opakowania z papieru i tektury, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania z drewna, opakowania z metali, opakowania wielomateriałowe, opakowania ze szkła, opakowania z tekstyliów, baterie i akumulatory, itp.). Działalność wywozu śmieci polega na odbiorze, a następnie transporcie odpadów do firm zewnętrznych zajmujących się recyklingiem lub utylizacją. Równocześnie w ramach prowadzonej działalności występują sytuacje, że pozyskane odpady za wywóz których Wnioskodawca wystawia faktury VAT z 7% stawką, po segregacji własnej sprzedaje jako surowiec lub materiał do produkcji ze stawką podatku VAT 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych przy świadczeniu usług - PKWiU 90.00.21. usługi w zakresie wywożenia odpadów, PKWiU 90.00.23 usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania odpadów - powstaje w dacie wykonania usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych przy świadczeniu usług wywożenia odpadów powstaje z chwilą wykonania usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

A zatem przychód powstaje - co do zasady - w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu, drobnej produkcji oraz świadczy usługi w zakresie wywozu śmieci.

Zatem obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przy świadczeniu usług w zakresie wywożenia odpadów i zagospodarowania odpadów powstanie w dniu wykonania usługi, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie zaznacza się, że zgodnie z ww. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy przed wykonaniem usługi nastąpi wystawienie faktury lub zostanie uregulowana należność, przychód powstanie w dniu uregulowania tej należności, bądź w dniu wystawienia faktury.

Nie należy jednak mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ informuje, iż wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl