ILPB1/415-295/12-3/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-295/12-3/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2012 r. (data wpływu 16 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 6 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako architekt - osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą (podatnik VAT) - od wielu lat wykonuje usługi z zakresu projektowania architektonicznego, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Jednocześnie jest rzeczoznawcą do spraw BHP i higieniczno-sanitarnych i wydaje opinie (wykonywanie ustnych umów o dzieło) innym podmiotom gospodarczym na przedkładanych przez nich projektach, co jest pracą wykonywaną osobiście nie wchodzącą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Jest to działalność wykonywana nieregularnie.

Przychody z tytułu wydawanych opinii Wnioskodawca wykazywał i wykazuje w prowadzonej książce przychodów i rozchodów, gdyż jest zarejestrowanym podatnikiem w Urzędzie Skarbowym jako osoba fizyczna.

Dla ilustracji charakteru prowadzonej działalności Wnioskodawca załączył:

1.

Wpis do ewidencji z określonym zakresem działalności

2.

Uprawnienia rzeczoznawcy ds. higieniczno-sanitarnych

3.

Uprawnienia rzeczoznawcy ds. bezpieczeństwa i higieny pracy

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wykazywanie przychodów z tytułu pracy wykonywanej osobiście (działalność rzeczoznawcy) w książce przychodów i rozchodów, w której ewidencjonowane są przychody z działalności gospodarczej jest prawidłowe, mimo że są to przychody z innych źródeł.

2.

Jeżeli nie - to czy należy dokonać korekty za poprzednie lata i w jakiej formie należy wykazywać dochody z udzielanych opinii i odprowadzać podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z pracy wykonywanej osobiście w formie umów o dzieło należy wykazywać w książce przychodów i rozchodów, ponieważ jako podatnik - osoba fizyczna, uważa, że jest to narzędzie do wykazywania wszystkich źródeł przychodu objętych podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są m.in.:

* działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

* pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ww. ustawy wynika, iż wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione.

Natomiast zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się

przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako architekt - osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą - wykonuje usługi z zakresu projektowania architektonicznego, prowadząc podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie jest rzeczoznawcą do spraw BHP i higieniczno-sanitarnych i wydaje opinie (wykonywanie ustnych umów o dzieło) innym podmiotom gospodarczym na przedkładanych przez nich projektach, co jest pracą wykonywaną osobiście nie wchodzącą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zauważyć należy, iż Wnioskodawca uzyskuje przychody z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działalności wykonywanej osobiście.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przychody z działalności wykonywanej osobiście należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów łącznie z przychodami osiąganymi z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazać należy, że na podstawie art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Zgodnie z powołanym przepisem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ewidencjonować tylko przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą. W związku z tym przychody z działalności wykonywanej osobiście nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów rozchodów. Przychody te, stanowiące odrębne niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródło przychodów, podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone regulacje prawne wskazać należy, że przychodów osiągniętych z działalności wykonywanej osobiście nie należy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bowiem przychody te stanowią odrębne niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródło przychodów, podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca wykazywał ww. przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, winien skorygować błędne zapisy uprzednio w niej dokonane. Ponadto Wnioskodawca powinien skorygować złożone deklaracje podatkowe, w których przychody z działalności wykonywanej osobiście wykazał łącznie z przychodami z działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ wskazuje, że dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl