ILPB1/415-278/13-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-278/13-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2013 r. (data wpływu 8 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej aktywów będących przedmiotem aportu, stanowiących wartości niematerialne i prawne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej aktywów będących przedmiotem aportu, stanowiących wartości niematerialne i prawne oraz w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, polegającą na sprzedaży hurtowej wyrobów metalowych oraz sprzętu grzejnego. Ma w planie wniesienie zorganizowanej części prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa do spółki komandytowo-akcyjnej, tytułem wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału akcyjnego SKA. Jako wkład niepieniężny Wnioskodawca wniesie do SKA zespół składników majątkowych i niemajątkowych, służący mu w chwili obecnej do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wyceny wartości rynkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa dokona rzeczoznawca. Wartość ta przyjęta w drodze wyceny przewyższy wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych, prowadzonej aktualnie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie wszystkie bowiem wartości niematerialne są ujawnione w dokumentacji księgowej, a bezsprzecznie stanowią one wymierną wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która jest przedmiotem aportu. Są to: baza klientów firmy (około 220 firm na terenie Polski, a także na terenie Ukrainy, Litwy i Białorusi), stworzenie wysokiej pozycji brendu na rynku urządzeń grzewczych austriackiej firmy "A" (rozpropagowanie znaku firmowego "A" oraz wieloletnia reklama produktów grzewczych tej firmy na terenie Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi), wykreowanie zaplecza szkoleniowo-konferencyjnego oraz serwisowego sprzedawanych urządzeń. Jest to efekt 8 lat pracy prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, której efektem jest aktualnie wysoka pozycja produktów "A" na rynku polskim i ww. rynkach wschodnich, jednak powyższe aktywa nie są przedmiotem amortyzacji w księgach prowadzonej aktualnie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia wartości początkowej aktywów będących przedmiotem aportu, stanowiących wartości niematerialne i prawne.

W jaki sposób należy określić w spółce komandytowo-akcyjnej wartość początkową aktywów będących przedmiotem aportu, stanowiących wartości niematerialne i prawne, które zostały wytworzone we własnym zakresie, nie zostały wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych, natomiast wydatki związane z ich tworzeniem stanowiły bieżące koszty podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do SKA powstanie dodatnia wartość firmy, w rozumieniu art. 22g ust. 2 u.p.d.o.f., która w księgach spółki komandytowo-akcyjnej zostanie ujawniona jako wartości niematerialne i prawne w wartości rynkowej na dzień wniesienia aportu, zgodnie z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z treścią przepisu art. 22g ust. 2 ww. ustawy wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Z kolei w myśl art. 22g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2;

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Wyjaśnić należy, że powołany przez Wnioskodawcę art. 22g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania, gdyż dotyczy ustalenia wartości początkowej firmy. Natomiast z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wartość początkową zamierza ustalić w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1k ww. ustawy, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

1.

w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

2.

w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Mając na względzie uregulowania dotyczące skutków podatkowych związanych z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w szczególności kwestii ustalenia wartości składników majątkowych wnoszonych w ramach takiego aportu do spółki osobowej należy stwierdzić, iż w obowiązującym stanie prawnym zasadą jest kontynuacja wyceny dokonanej przez podmiot wnoszący aport.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

a.

wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

b.

wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,

c.

wartość określoną zgodnie z art. 19 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że aktywa będące przedmiotem aportu do spółki komandytowo-akcyjnej, stanowiące wartości niematerialne i prawne zostały wytworzone we własnym zakresie przez Wnioskodawcę. Nie zostały wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych, natomiast wydatki związane z ich tworzeniem stanowiły bieżące koszty podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego wyjaśnić należy, iż w opisywanej sprawie nie będzie miała zastosowania lit. a powołanego powyżej przepisu art. 22g ust. 1 pkt 4, gdyż przedmiot wkładu nie był amortyzowany. Również lit. b tego przepisu nie znajdzie zastosowania bowiem wydatki związane z tworzeniem wartości niematerialnych i prawnych stanowiły bieżące koszty podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednocześnie lit. c omawianego przepisu nie dotyczy sytuacji przedstawionej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, albowiem wartości niematerialne i prawne zostały wytworzone przez Zainteresowanego we własnym zakresie.

Ustalenie wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych doprowadziłoby do podwójnego uznania w kosztach, o których mowa w art. 22 ust. 1 ww. ustawy tego samego wydatku - raz jako wydatku związanego z wytworzeniem wartości niematerialnych i prawnych stanowiącego bieżące koszty podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej, po raz drugi - jako kosztu w postaci odpisu amortyzacyjnego. Takiego skutku podatkowego nie można akceptować, gdyż określony wydatek nie może wielokrotnie uczestniczyć w rachunku podatkowym.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy uznać należy, że w przedmiotowej sprawie brak jest podstaw do ustalenia wartości początkowej dla przejętych w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa aktywów, stanowiących wartości niematerialne i prawne, które zostały wytworzone we własnym zakresie przez Wnioskodawcę, nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatkowych, natomiast wydatki związane z ich tworzeniem stanowiły bieżące koszty podatkowe jednoosobowej działalności gospodarczej.

W konsekwencji stanowisko Zainteresowanego w zakresie ustalenia wartości początkowej aktywów będących przedmiotem aportu, stanowiących wartości niematerialne i prawne należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, ze wniosek w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej w dniu 10 czerwca 2013 r. został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-278/13-3/TW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl