ILPB1/415-270/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-270/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku małżeńskim Wnioskodawczyni, istnieje rozdzielność majątkowa (intercyza przedślubna). Małżonkowie posiadają własne nieruchomości, które obecnie wynajmują. Wnioskodawczyni od wynajmu opłaca zryczałtowany podatek dochodowy (PIT-28). Do tej pory małżonkowie korzystali wspólnie tylko z jednego limitu wynoszącego 4.000 Euro rocznie - do tej wysokości opłacali podatek wg stawki 8,5%, a powyżej 20%, składając dwa oddzielne PIT-28.

Każdy w odniesieniu do swoich nieruchomości. W Urzędzie Skarbowym z uwagi na brak komentarza do przepisu PIT-28, istnieje rozbieżność interpretacji dotycząca tego, czy małżonkowie muszą korzystać z jednego tylko limitu wspólnie, czy mogą stosować dwa oddzielne limity.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji rozdzielności majątkowej stosując się do konieczności rozliczania się osobno, przysługuje tylko jeden wspólny limit na oboje małżonków, czy małżonkowie mogą korzystać z dwóch oddzielnych limitów.

Zdaniem Wnioskodawczyni, rozliczając się z mężem osobno, z uwagi na brak komentarza do PIT- 28 oraz rozbieżność interpretacji przepisu, z ostrożności Zainteresowana wraz z mężem korzysta wspólnie tylko z jednego limitu w wys. 4.000 Euro.

Natomiast z komentarza do PIT-37 wynika, że małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie z uzyskanych dochodów. W związku z powyższym przez analogię, Wnioskodawczyni uważa, że w PIT-28 każdy z małżonków powinien mieć oddzielny limit.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi 8,5% przychodów, jeżeli ich wysokość w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4 000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów. Przy czym, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 11 ww. ustawy, w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu kwota limitu przychodów w wysokości 4 000 euro dotyczy obojga małżonków.

Powyższy art. 12 ust. 11 nie odnosi się w swej treści do ustroju majątkowego obowiązującego w małżeństwie, lecz stwierdza jedynie, że w przypadku gdy małżonkowie uzyskują przychody z najmu, kwota przychodów 4 000 euro dotyczy łącznie obojga małżonków. Oznacza to, że bez względu na to czy w małżeństwie istnieje wspólność majątkowa, czy też rozdzielność majątkowa, w przypadku gdy oboje małżonków wybrało opodatkowanie w formie zryczałtowanej przychody z najmu łączy się dla określenia kwoty przychodów z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie stanowi o ustaniu małżeństwa. Ponieważ ustawodawca nie uznał ustanowienia rozdzielności majątkowej za okoliczność uzasadniającą ustanowienie małżonkom osobnych limitów przychodu, każdy z małżonków opodatkowuje przychody tego rodzaju w ramach jednego limitu.

Reasumując, w przypadku gdy małżonkowie wybrali opodatkowanie przychodów z tyt. najmu w formie zryczałtowanej, limit 4 000 euro dotyczy łącznie obojga małżonków, a nie każdego z małżonków osobno.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl