ILPB1/415-268/13-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-268/13-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 1 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udostępniania zdjęć i filmów na stronie internetowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udostępniania zdjęć i filmów na stronie internetowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2010 r. Wnioskodawczyni prowadzi własny, hobbistyczny blog internetowy, na którym prezentuje (nieodpłatnie) zdjęcia, filmy i inne obrazy, wykonane przez Nią bądź przedstawiające Wnioskodawczynię jako modelkę. Te same materiały udostępnia na portalu społecznościowym. Obecnie zamierza założyć własną stronę internetową. Strona ta składać się będzie z części darmowej (dla wszystkich internautów, którzy ukończyli 18 lat) oraz części płatnej " (...)". Na stronie Zainteresowana będzie prezentować własne zdjęcia oraz filmy, stworzone przez Nią lub w których występuje osobiście. W części ogólnodostępnej możliwe będzie oglądanie jedynie kilku przykładowych fotografii i klatek filmowych, reszta będzie dostępna za opłatą. Zapłata za dostęp do plików będzie dokonywana w następujący sposób: Wnioskodawczyni zawiera umowę z amerykańską firmą X com, która zajmuje się obsługą międzynarodowych płatności przy użyciu kart kredytowych lub przelewów bankowych. Potencjalny klient, chcąc uiścić opłatę, przelewać będzie środki na rachunek firmy X com, która po odliczeniu własnej prowizji (ok. 40%) dokonuje przelewu na Jej konto osobiste. Zainteresowana dodaje, iż przelewy takie będą nieregularne, uzależnione od liczby potencjalnych kupujących. Firma X com dokonuje wypłaty środków swoim klientom w sytuacji, gdy "uzbiera się" określona kwota, zatem nie da się przewidzieć wysokości i częstotliwości takich wypłat. Właściciel strony www, który zawiera umowę z firmą X com, nie kontaktuje się z potencjalnym kupującym, wszystko odbywa się pomiędzy firmą obsługującą płatności a kupującym. Właściciel strony www otrzymuje jedynie nieregularne przelewy środków pieniężnych od X com.

Osoba zamierzająca kupić dostęp do archiwum zdjęć i filmów będzie otrzymywać miesięczny dostęp do tych plików, uprawniający jedynie do korzystania z nich na własny, niekomercyjny użytek (podobnie jak to ma miejsce w przypadku np. wypożyczalni płyt dvd), bez praw do kopiowania lub jakiegokolwiek przetwarzania obrazów bez zgody autora (Wnioskodawczyni). Kupujący dostęp do strony Zainteresowanej będzie więc otrzymywał czasową licencję do korzystania z zakupionych utworów, bez prawa do ich powielania i upubliczniania bez Jej zgody, nie mówiąc już o ich udzielaniu osobom trzecim. Wszystkie prawa autorskie do ww. plików posiada Wnioskodawczyni. Liczba potencjalnych kupujących dostęp do zdjęć i filmów jest nieograniczona, każda osoba powyżej 18 roku życia będzie mogła dokonać transakcji.

Wnioskodawczyni zajmuje się tym hobbistycznie, dla zabawy, Jej działalność (prowadzona od 2010 r. dotychczas w formie darmowego bloga) nie jest i nie będzie nastawiona wyłącznie na zysk, chociaż większość materiałów będzie teraz dostępna za opłatą. Aktywność Zainteresowanej w zakresie opisanego przedsięwzięcia będzie polegać na dodawaniu nowych galerii i plików filmowych na stronę, a częstotliwość tych czynności zależeć będzie od wielu czynników, np. terminów sesji zdjęciowych, ustaleń pomiędzy modelką a fotografami itp.

Wnioskodawczyni dodaje, iż nie będzie z tytułu uzyskanych przychodów płacić podatków w innych państwach (poza prowizją dla X com), ponadto nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej, a ponadto nie zrezygnuje z darmowego udostępniania części Jej prac na blogu i portalu społecznościowym, w celach promocyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania własnych filmów i zdjęć na stronie internetowej należy traktować jako przychody z praw majątkowych (praw autorskich).

2.

Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania własnych filmów i zdjęć na stronie internetowej należy traktować jako przychody z działalności gospodarczej.

3.

Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania własnych filmów i zdjęć na stronie internetowej należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

4.

Jak, w opisanej sytuacji, Wnioskodawczyni powinna rozliczać potencjalne przychody generowane przez płatne udostępnianie plików (utworów) na stronie internetowej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, opisywany wyżej sposób wynagrodzenia z tytułu odpłatnego udostępniania własnych plików zdjęciowych i video stanowić będzie przychód z praw majątkowych (zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia praw autorskich i odsyła do odrębnych przepisów. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Artykuł 1 ust. 2 tej ustawy mówi, że w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory fotograficzne, audiowizualne (w tym filmowe). Z powyższego wynika, iż pliki autorstwa Wnioskodawczyni (lub te, których jest współtwórcą) podlegają prawom autorskim. Oznacza to, iż dochód uzyskany z udostępnienia przedmiotowych plików jest dochodem z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jako autor / współautor utworów znajdujących się na stronie www.

Zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Umieszczenie własnych utworów w płatnej części strony www stanowi niewątpliwie pobranie wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Obejrzenie zdjęć i filmów jest "korzystaniem z utworu".

W związku z powyższym, opisane przychody nie stanowią ani przychodów z działalności gospodarczej, ani z działalności wykonywanej osobiście.

W opinii Wnioskodawczyni, w opisanej sytuacji nie będzie miała obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy z tytułu uzyskanych przychodów. Będzie zobowiązana jedynie do rocznego rozliczenia i wpłacenia podatku w terminie do 30 kwietnia roku następnego - zgodnie z dyspozycją art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wskazać, iż podobne stanowisko (w sprawie o bardzo zbliżonym stanie faktycznym) zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi sygn. IPTPB2/415-218/11-2/KO z 3 sierpnia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia się poszczególne źródła przychodów. Takimi źródłami są m.in.:

* działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2),

* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3) oraz

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Zgodnie z art. 5 pkt 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

1.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

2.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, że jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Nie jest to jednak jedyny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normujący źródło przychodu związane z działalnością twórczą, bowiem w myśl art. 18 tejże ustawy, za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych jak np. "utwór", zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

* wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

* plastyczne;

* fotograficzne;

* lutnicze;

* wzornictwa przemysłowego;

* architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

* muzyczne i słowno-muzyczne;

* sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

* audiowizualne (w tym filmowe).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji), stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Natomiast z przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy wynika, iż domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Ponadto w rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza założyć własną stronę internetową. Strona ta składać się będzie z części darmowej oraz części płatnej. Na stronie Zainteresowana będzie prezentować własne zdjęcia oraz filmy, stworzone przez Nią lub w których występuje osobiście. Zapłata za dostęp do plików będzie dokonywana w ten sposób, iż firma, która obsługuje płatności będzie dokonywał wypłaty środków swoim klientom w sytuacji, gdy "uzbiera się" określona kwota. Osoba zamierzająca kupić dostęp do archiwum zdjęć i filmów będzie otrzymywać miesięczny dostęp do tych plików, uprawniający jedynie do korzystania z nich na własny, niekomercyjny, bez praw do kopiowania lub jakiegokolwiek przetwarzania obrazów bez zgody autora (Wnioskodawczyni). Kupujący dostęp do strony Zainteresowanej będzie więc otrzymywał czasową licencję do korzystania z zakupionych utworów, bez prawa do ich powielania i upubliczniania bez Jej zgody. Wszystkie prawa autorskie do ww. plików posiada Wnioskodawczyni. Przedmiotową działalnością Wnioskodawczyni zajmuje się tym hobbistycznie, dla zabawy. Działalność ta nie jest i nie będzie nastawiona wyłącznie na zysk. Co więcej, Zainteresowana nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej.

W związku z powyższym wskazać należy, że wskazane przez Wnioskodawczynię przychody z działalności polegającej na udostępnianiu zdjęć i filmów na stronach internetowych, tj. udzielania licencji do korzystania z tych utworów, należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy jednocześnie zauważyć, że w myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Reasumując, stwierdzić należy, iż wskazane przez Wnioskodawczynię przychody z działalności polegającej na udostępnianiu własnych plików zdjęciowych i video za pośrednictwem strony internetowej należy zakwalifikować do przychodów ze źródła określonego w art. 18 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.

W konsekwencji, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym zostaną uzyskane rzeczone przychody z praw majątkowych, Zainteresowana będzie zobowiązana rozliczyć je w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, składanym do właściwego urzędu skarbowego i opodatkować wynikającą z tegoż rozliczenia sumę dochodów ze wszystkich źródeł przychodów w wyżej powołanym terminie według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej. Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na powyższą kwalifikację przychodów, Zainteresowana nie będzie zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl