ILPB1/415-259/12-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-259/12-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką są od 1994 r. wieczystymi użytkownikami i od 1999 r., po przekształceniu w prawo własności, współwłaścicielami na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości, zabudowanej przez nich w 2003 r. budynkiem biurowo-magazynowym, trwale z nią związanym. Budynek ten od 2 stycznia 2009 r. jest przedmiotem umowy najmu zawartej z osobą trzecią.

Świadczone usługi najmu Wnioskodawca opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach prowadzonej od 1996 r. działalności gospodarczej (podatek liniowy 19%, podatkowa księga przychodów i rozchodów), zgodnie z oświadczeniem złożonym do właściwego urzędu skarbowego. Zainteresowany jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i świadczenie usług najmu dokumentuje fakturami VAT z naliczonym podatkiem od towarów i usług. Wynajmowany obiekt został ujęty w ewidencji środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych, od wydatków związanych z jego budową przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego VAT. Żona nie jest podatnikiem VAT.

Na tej samej działce znajduje się również rozpoczęta budowa hali magazynowej trwale z nią związanej. Jej budowa została rozpoczęta w 2003 r. do dnia sprzedaży Wnioskodawca planuje zakończyć budowę. Nakłady poniesione na jej budowę Zainteresowany ponosił będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i odliczał podatek naliczony wynikający z faktur VAT, które je dokumentowały.

W ubiegłym roku działka ta została podzielona na trzy działki.

Na pierwszej działce znajduje się wyżej opisany i użytkowany budynek biurowo-magazynowy oraz niedokończona budowa hali magazynowej.

Działkę tą z opisanymi budynkami Wnioskodawca wraz z żoną zamierza sprzedać zarejestrowanemu i czynnemu podatnikowi VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W jaki sposób należy ustalić przychód dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych od transakcji sprzedaży nieruchomości przez małżonków, pozostających w ustroju ustawowej wspólności majątkowej, gdy jeden z nich prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu odpłatnego zbycia działki gruntu wraz z budynkiem niemieszkalnym trwale z nim związanym, który uprzednio był wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej oraz niedokończoną lub oddaną do użytkowania halą magazynową, będzie w całości przychodem z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt, że nieruchomość stanowi współwłasność na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, a działalność gospodarczą prowadził wyłącznie mąż, nie kwalifikuje go to do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości proporcjonalnie przez żonę, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, Przychód z tej sprzedaży powstaje po stronie podmiotu, który faktycznie przedmiotową nieruchomość wykorzystywał do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Dochód należy ustalić zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, po zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wartości początkowej środka trwałego w postaci gruntu oraz budynku (pomniejszonej o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych) i wartości nakładów na budowę hali magazynowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest - wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za przychód działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką są współwłaścicielami na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości, zabudowanej przez nich w 2003 r. budynkiem biurowo-magazynowym, trwale z nią związanym. Budynek ten od 2 stycznia 2009 r. jest przedmiotem umowy najmu zawartej z osobą trzecią. Świadczone usługi najmu Wnioskodawca opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach prowadzonej od 1996 r. działalności gospodarczej.

Na tej samej działce znajduje się również rozpoczęta budowa hali magazynowej, jej budowa została rozpoczęta w 2003 r. do dnia sprzedaży Wnioskodawca planuje zakończyć budowę. Nakłady poniesione na jej budowę Zainteresowany ponosił będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Działkę tą z opisanymi budynkami Wnioskodawca wraz z żoną zamierza sprzedać zarejestrowanemu i czynnemu podatnikowi VAT.

Przychód ze sprzedaży środka trwałego (budynku biurowo-magazynowego) stanowił będzie przychód ze źródła działalność gospodarcza zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jak wskazuje Wnioskodawca wydatki na budowę hali magazynowej Zainteresowany ponosił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli Wnioskodawca nie zakończył budowy ww. hali, przychody z odpłatnego zbycia stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ww. ustawy.

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotowej działki, na której znajduje się budynek biurowo-magazynowy i niedokończona hala magazynowa do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Z treści art. 22 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zatem przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w przypadku zbycia gruntu, będzie stanowił różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym z jego zbycia a kosztami nabycia gruntu, w przypadku budynku biurowo-magazynowego, będzie to różnica między przychodem z jego odpłatnego zbycia a jego wartością początkową, powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, natomiast w przypadku niedokończonej hali magazynowej, będzie to różnica między przychodem z jej odpłatnego zbycia a wartością nakładów poniesionych na jej budowę.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na której znajduje się budynek biurowo-magazynowy oraz niedokończona hala magazynowa, wykorzystywanej w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, stanowi w całości przychód z działalności gospodarczej Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Ponadto tutejszy organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do małżonki Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl