ILPB1/415-250/08-2/RP - Świadczenia dla osób niepełnosprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-250/08-2/RP Świadczenia dla osób niepełnosprawnych.

"(...) Czy wypłacone osobom niepełnosprawnym środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz zwrot osobom niepełnosprawnym poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu kosztów dojazdu i badań lekarskich związanych z uczestnictwem w stażach, szkoleniach, pracach interwencyjnych i przygotowaniu zawodowym stanowią dochód podlegający opodatkowaniu?

(...) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zakres zwolnionych od podatku dochodowego świadczeń, o których mowa w ww. przepisie określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Na podstawie art. 8 tejże ustawy rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 99, poz. 1001 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o promocji".

W myśl ust. 2 tego artykułu osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

1)

szkoleń;

2)

stażu;

3)

prac interwencyjnych;

4)

przygotowania zawodowego w miejscu pracy;

5)

badań lekarskich, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;

6)

zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;

7)

finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ww. ustawy wydatki na instrumenty lub usługi rynku pracy, o których mowa w ust. 1 i 2, są finansowane w odniesieniu do osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako:

1)

bezrobotne - ze środków Funduszu Pracy;

2)

poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu - ze środków Funduszu.

Natomiast zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna, o której mowa w art. 11 ust. 1, może otrzymać ze środków Funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała środków publicznych na ten cel.

W związku z powyższym dokonany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom niepełnosprawnym, zarejestrowanym jako poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu, zwrot kosztów dojazdu i badań lekarskich związanych z uczestnictwem w stażach, szkoleniach, pracach interwencyjnych i przygotowaniu zawodowym, a także jednorazowo otrzymane przez te osoby z Funduszu środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, wynikające z przepisów powołanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/10/30-31