ILPB1/415-246/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-246/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2009 r. (data wpływu 24 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego do osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jawna jest komandytariuszem spółki osobowej działającej pod firmą XYZ, jako komandytariusz przedmiotowej spółki komandytowej, nie uczestniczy w zarządzaniu tą spółką i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Spółka jawna uczestniczy natomiast w zyskach i stratach spółki ww. komandytowej w 80%.

Rok kalendarzowy stanowi rok obrotowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Z jakim dniem po stronie Spółki jawnej powstają przychody i koszty uzyskania przychodów związane z uczestnictwem kapitałowym tej spółki w spółce komandytowej, czy następuje to z chwilą każdej operacji gospodarczej, na koniec każdego kolejnego miesiąca kalendarzowego, czy też na koniec roku kalendarzowego.

Czy przychody i koszty związane z uczestnictwem w spółce komandytowej są ujmowane w księdze przychodów i rozchodów spółki jawnej. Jeśli tak, w jaki sposób w księgach rachunkowych spółki jawnej ująć przychody i koszty związane z uczestnictwem w spółce komandytowej. Czy należy doliczyć tylko jedną pozycję w postaci 80% dochodu za dany miesiąc/rok, czy może zarówno po stronie przychodów i kosztów spółki jawnej należy doliczyć po 80% przychodów kosztów spółki komandytowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawna łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasada ta odnosi się odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka podała, że zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

* wystawienia faktury albo

* uregulowania należności.

Zgodnie z art. 22 ust. 5d ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się co do zasady dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, a który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Spółka uważa, że ani art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani art. 22 ust. 5d ww. ustawy nie precyzuje, jaki jest dzień powstania przychodu lub kosztu związanego z działalnością innej spółki, w której przychodach i kosztach partycypuje spółka jawna.

W ocenie Spółki, przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej powinny być uwzględnione przez Spółkę jawną na koniec każdego miesiąca kalendarzowego z uwagi na fakt, iż na taki dzień jest rozliczany podatkowo dany miesiąc.

Spółka uważa, że po jej stronie, przychód z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej powstaje raz na miesiąc, w ostatnim dniu miesiąca. W tym samym dniu powstają koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 5d cyt. ustawy.

Spółka uważa, że przychody oraz koszty spółki jawnej powinny być ujawnione w księdze przychodów i rozchodów spółki jawnej, z uwagi na treść art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Spółki powinno to nastąpić na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, kiedy to do ksiąg rachunkowych tej spółki należy doliczyć po stronie przychodów i kosztów odpowiednio 80% przychodów i kosztów spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, źródłami przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W przypadku podatników prowadzących księgi handlowe za dzień poniesienia kosztów uzyskania przychodów uważa się w myśl art. 22 ust. 5d cyt. ustawy, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba i 6bb dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Stosownie do treści art. 22 ust. 6b ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.), za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba i 6bb, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Z przedstawionych informacji wynika, że wnioskująca Spółka jawna jest komandytariuszem spółki komandytowej, w związku z tym uczestniczy w zyskach i stratach ww. spółki komandytowej w 80%. W ocenie Spółki, przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej powinny być uwzględnione przez Spółkę jawną na koniec każdego miesiąca kalendarzowego z uwagi na fakt, iż na taki dzień jest rozliczany podatkowo dany miesiąc.

Zgodnie z treścią art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Mając na uwadze przedstawione informacje oraz treść przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej powinny być uwzględnione przez Spółkę jawną na koniec każdego miesiąca kalendarzowego z uwagi na fakt, iż na taki dzień jest rozliczany podatkowo dany miesiąc.

Jednocześnie przychody oraz koszty Spółki jawnej powinny być ujawnione w księdze przychodów i rozchodów Spółki jawnej. Powinno to nastąpić na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, wtedy do ksiąg rachunkowych tej Spółki należy doliczyć po stronie przychodów i kosztów odpowiednio 80% przychodów i kosztów spółki komandytowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl