ILPB1/415-230/07-2/GM - Kwalifikacja usług do źródła przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-230/07-2/GM Kwalifikacja usług do źródła przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P. G. reprezentowanego przez Panią H. L., przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2007 r. (data wpływu 30 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji prowadzonych przez Wnioskodawcę usług do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza oraz wyboru formy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji prowadzonych przez Wnioskodawcę usług do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza oraz wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1994 r. Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w prywatnym liceum anglojęzycznym, na stanowisku nauczyciela języka polskiego.

Dodatkowo, od 2002 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy usługi edukacyjne między innymi dla osób fizycznych, prywatnego gimnazjum anglojęzycznego oraz innych placówek edukacyjnych. Usługi w ramach prowadzonej działalności świadczone są w miejscu zgodnym z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawcy oraz w miejscach wynikających z zawieranych umów o świadczenie usług. Anglojęzyczne liceum oraz anglojęzyczne gimnazjum znajdują się w tym samym lokalu, aczkolwiek mają różnych właścicieli. Usługi te zostały zawieszone w styczniu 2007 r.

Do obowiązków w ramach stosunku pracy należy nauczanie młodzieży, zgodnie z programami liceum.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi nauczania języka polskiego dla więcej niż jednego kontrahenta, w tym dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Zamierza wykonywać usługi edukacyjne w oparciu o pisemne umowy. Ilość godzin będzie różna w każdym miesiącu, w zależności od zlecenia Zleceniodawcy. Występują znamiona sezonowości działalności gospodarczej, stanowiąc element ryzyka, ponieważ zapotrzebowanie na usługi świadczone przez Wnioskodawcę ulega zwiększeniu w miesiącach poprzedzających egzaminy gimnazjalne oraz maturalne i odpowiednio zmniejszeniu w miesiącach letnich.

Podano, że Wnioskodawca ponosi ryzyko z tytułu prowadzonej działalności polegające, na tym że kontrahent, tj. placówka edukacyjna może w każdym momencie zrezygnować z usług, przychody z działalności mogą być różne w każdym miesiącu. Bywają miesiące, w których przychody nie występują. Ponadto istotnym pozostaje fakt, iż odpowiedzialność za realizację programu nauczania spoczywa na zleceniobiorcy. Wnioskodawca realizuje program nauczania i do tego celu samodzielnie opracowuje materiały. Przedmiot nauczania jest różny dla gimnazjum oraz liceum.

Czas oraz miejsce świadczenia usług są uzgadniane z Wnioskodawcą, z uwzględnieniem harmonogramu zajęć w innych placówkach. Gimnazjum anglojęzyczne jest jedną z wielu placówek edukacyjnych, dla których Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi w ramach prowadzonej działalności. Z uwagi na powyższe, nie ma przeszkód prawnych do zaliczenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, do działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu. Negatywne przesłanki wymienione w art. 5b nie są spełnione w opisanej sytuacji.

Ponadto zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2007 r., Wnioskodawcy przysługuje opodatkowanie uzyskiwanych z tej działalności przychodów, jako przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy działalność gospodarcza polegająca na nauczaniu języka polskiego, w placówce gimnazjalnej, może być uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą. Jeżeli tak, to czy Wnioskodawca zachowuje prawo do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej, 19 % podatkiem liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując oceny prawnej w sprawie, należy wskazać na zmianę stanu prawnego, obowiązującego od 1 stycznia 2007 r. W wyniku tej nowelizacji zostało nadane nowe brzmienie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określającego definicję działalności gospodarczej. Mianowicie w art. 5a pkt 6 ww. ustawy pojawił się zapis, zgodnie z którym działalność gospodarcza oznacza działalność: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopali ze złóż, polegającą na pobieraniu pożytków z rzeczy oraz z wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Bardziej znaczącą zmianą jest dodanie do ustawy art. 5b, który zawiera przesłanki negatywne wyłączające możliwość uznania określonych czynności za działalność gospodarczą. I tak, zgodnie z tym przepisem, za działalność gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zdaniem Wnioskodawcy działalność gospodarcza polegająca na nauczaniu języka polskiego, w placówce gimnazjalnej, może być uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście. Wnioskodawca bowiem będzie ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty świadczonych przez siebie usług, a także sam uzgadnia czas oraz miejsce ich wykonywania. Ponadto będzie ponosić ryzyko z tytułu wykonywania działalności polegającej na świadczeniu usług edukacyjnych.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowani według stawki 19% uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

*

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

*

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania na powyższych zasadach.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2007 r., Wnioskodawcy będzie przysługiwać opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Podatnik nie będzie bowiem uzyskiwał przychodów w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko to znajduje wielokrotne potwierdzenie w postanowieniach organów podatkowych w sprawie interpretacji prawa podatkowego, np.:

*

postanowienie z dnia 2007.04.05, sygn. 1439/DF/I-603/07/AK,

*

postanowienie z dnia 2007.04.27, sygn. OG-005/17/PDI/415-5/07,

*

postanowienie z dnia 2007.06.18, sygn. 1430/ND/415-5/07/UB,

*

postanowienie z dnia 2007.05.17, sygn. 1419/UDD-415-43/07/AS,

*

postanowienie z dnia 2007.04.26, sygn. US.p.d.o.f./415/4-2/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jednocześnie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż z zakresu pozarolniczej działalności gospodarczej wyłączone zostały czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki tj.:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ww. ustawy wynika, iż wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty świadczonych przez siebie usług, a także sam uzgadniał czas oraz miejsce ich wykonywania, ponadto ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Zjawisko ryzyka jest nierozłącznie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i jest wynikiem podejmowania decyzji dotyczących przyszłości. Podejmując owe decyzje przedsiębiorca nie może być pewny ich wyników w przyszłości. Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca taką działalność prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w ramach ryzyka, musi przewidywać możliwość nie uzyskania przewidywanych wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Występowanie ryzyka jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód jakie ona za sobą pociąga.

Zatem stwierdzić należy, iż w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie występują przesłanki, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia prowadzonej przez Pana działalności do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu, który zamierza świadczyć usługi dla wielu kontrahentów, ponosić ryzyko gospodarcze i odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultaty świadczonych przez siebie usług.

Natomiast ustosunkowując się do tego czy Wnioskodawca zachowuje prawo do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej, 19% podatkiem liniowym, stwierdzić należy, że zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, czyli według stawki 19%. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W przedmiotowej sprawie, jeżeli Wnioskodawca nie uzyska przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, a także w terminie określonym w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożył stosowne oświadczenie, zachowa prawo do rozliczenia dochodów zgodnie z zasadami, określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie wskazać należy, że jeżeli Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej świadczyć będzie usługi na rzecz prywatnego liceum anglojęzycznego (byłego lub obecnego pracodawcy) odpowiadających czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, straci prawo do rozliczenia dochodów zgodnie z zasadami, określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. organ informuje, że zostały ono wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl