ILPB1/415-198/14-3/AA - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości uzyskanej w związku z wystąpieniem komandytariusza ze spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-198/14-3/AA Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości uzyskanej w związku z wystąpieniem komandytariusza ze spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 25 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej oraz w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną był wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej "A" Sp. z o.o. "B" sp.k. Oprócz Wnioskodawcy wspólnikami w spółce byli i są nadal jeszcze 4 komandytariusze, będący osobami fizycznymi oraz komplementariusz będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwotnie umowa spółki zawierała zapis, zgodnie z którym chcąc zakończyć udział w spółce każdy ze wspólników mógł wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Jednocześnie udział w zysku Wnioskodawcy wynosił 2% zysku.

W grudniu 2013 r. wspólnicy jednomyślną uchwałą zmienili treść umowy spółki w ten sposób, że skróceniu uległ okres wypowiedzenia umowy spółki. Stosownie do nowego zapisu każdy wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia. Ponadto udział w zysku Wnioskodawcy uległ zwiększeniu do 10%. Do umowy wprowadzony został również nowy zapis, zgodnie z którym udział kapitałowy występującego ze spółki wspólnika wypłacany jest w gotówce lub w naturze, w szczególności może być wypłacony poprzez przeniesienie na ustępującego wspólnika własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego. Wnioskodawca w dniu 24 grudnia 2013 r. zgodnie z umową spółki złożył komplementariuszowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2013 r. Spółka i Wnioskodawca przewidują, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni w rozliczeniu w związku z wystąpieniem ze spółki Wnioskodawcy, otrzyma on prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynku o wartości odpowiadającej jego udziałowi kapitałowemu w spółce. Umowa spółki nie precyzuje w jakim terminie to rozliczenie powinno nastąpić.

Wnioskodawca po nabyciu na wyżej wymienionej podstawie użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z budynkiem zamierza korzystać w sposób dotychczasowy z tej nieruchomości tzn. oddawać położone w nim lokale w najem. Stan taki zamierza utrzymywać co najmniej do 2022 r. Ewentualnie wówczas dokona sprzedaży użytkowania wieczystego ww. nieruchomości wraz z prawem własności budynku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży.

Czy Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu p.d.o.f., jeżeli w okresie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił ze spółki nie zbędzie opisanego we wniosku składnika majątku.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane zdarzenia są neutralne podatkowo - w sytuacji kiedy w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej, wspólnik otrzymuje inne niż środki pieniężne składniki majątku, ich wartość będzie wyłączona z przychodu podatkowego w dacie otrzymania. Co do zasady opodatkowanie zostanie odroczone do momentu odpłatnego zbycia tych składników (art. 14 ust. 2 pkt 17b u.p.d.o.f.). W przypadku wspólnika występującego ze spółki osobowej będącego osobą fizyczną, przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych otrzymanych w związku z takim wystąpieniem nie będą zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wspólnik wystąpił ze spółki, do dnia zbycia składników majątkowych, upłynęło 6 lat i pod warunkiem, że zbycie nie następuje w ramach wykonywanej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 3 pkt 12b u.p.d.o.f.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

#8210; ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b powołanej ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

#8210; jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak miedzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej otrzyma prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynku o wartości odpowiadającej jego udziałowi kapitałowemu w spółce.

Wnioskodawca po nabyciu użytkowania wieczystego użytkowania wraz z budynkiem zamierza oddawać położone w nim lokale w najem. Stan taki zamierza utrzymywać co najmniej do 2022 r. Ewentualnie wówczas dokona sprzedaży użytkowania wieczystego ww. nieruchomości wraz z prawem własności budynku.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli Wnioskodawca w okresie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Zainteresowany wystąpi ze spółki nie dokona odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie osiągnie przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w dniu 6 maja 2014 r. wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-198/14-2/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl