ILPB1/415-198/14-2/AA - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-198/14-2/AA Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 25 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej oraz w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną był wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej "A" Sp. z o.o. "B" sp.k. Oprócz Wnioskodawcy wspólnikami w spółce byli i są nadal jeszcze 4 komandytariusze, będący osobami fizycznymi oraz komplementariusz będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwotnie umowa spółki zawierała zapis, zgodnie z którym chcąc zakończyć udział w spółce każdy ze wspólników mógł wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Jednocześnie udział w zysku Wnioskodawcy wynosił 2% zysku.

W grudniu 2013 r. wspólnicy jednomyślną uchwałą zmienili treść umowy spółki w ten sposób, że skróceniu uległ okres wypowiedzenia umowy spółki. Stosownie do nowego zapisu każdy wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia. Ponadto udział w zysku Wnioskodawcy uległ zwiększeniu do 10%. Do umowy wprowadzony został również nowy zapis, zgodnie z którym udział kapitałowy występującego ze spółki wspólnika wypłacany jest w gotówce lub w naturze, w szczególności może być wypłacony poprzez przeniesienie na ustępującego wspólnika własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego. Wnioskodawca w dniu 24 grudnia 2013 r. zgodnie z umową spółki złożył komplementariuszowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2013 r. Spółka i Wnioskodawca przewidują, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni w rozliczeniu w związku z wystąpieniem ze spółki Wnioskodawcy, otrzyma on prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynku o wartości odpowiadającej jego udziałowi kapitałowemu w spółce. Umowa spółki nie precyzuje w jakim terminie to rozliczenie powinno nastąpić.

Wnioskodawca po nabyciu na wyżej wymienionej podstawie użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z budynkiem zamierza korzystać w sposób dotychczasowy z tej nieruchomości tzn. oddawać położone w nim lokale w najem. Stan taki zamierza utrzymywać co najmniej do 2022 r. Ewentualnie wówczas dokona sprzedaży użytkowania wieczystego ww. nieruchomości wraz z prawem własności budynku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej.

Czy Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu p.d.o.f. na dzień otrzymania użytkowania wieczystego wraz z budynkiem.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane zdarzenia są neutralne podatkowo - w sytuacji kiedy w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej, wspólnik otrzymuje inne niż środki pieniężne składniki majątku, ich wartość będzie wyłączona z przychodu podatkowego w dacie otrzymania. Co do zasady opodatkowanie zostanie odroczone do momentu odpłatnego zbycia tych składników (art. 14 ust. 2 pkt 17b u.p.d.o.f.). W przypadku wspólnika występującego ze spółki osobowej będącego osobą fizyczną, przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych otrzymanych w związku z takim wystąpieniem nie będą zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wspólnik wystąpił ze spółki, do dnia zbycia składników majątkowych, upłynęło 6 lat i pod warunkiem, że zbycie nie następuje w ramach wykonywanej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 3 pkt 12b u.p.d.o.f.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, nie są zatem podatnikami podatku dochodowego, a dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych, do rozliczeń związanych z wystąpieniem wspólnika ze spółki komandytowej zastosowanie ma przepis art. 65 Kodeksu spółek handlowych, dotyczący wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej. Zgodnie z art. do 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej otrzyma prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z własnością budynku o wartości odpowiadającej jego udziałowi kapitałowemu w spółce.

Zatem, wystąpienie wspólnika ze spółki powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (wartość, jaką można uzyskać za spółkę). Bilans ten winien zawierać wszystkie składniki materialne i niematerialne (wg cen rynkowych), które mają wartość wymierną w pieniądzu. Zatem wartość udziału kapitałowego należnego występującemu ze spółki wspólnikowi jest ustalana na podstawie bilansu sporządzonego według cen rynkowych. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Udział wypłacany wspólnikowi powinien uwzględniać wniesione do spółki wkłady, a także procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady.

Spółka osobowa jako spółka prawa handlowego, nie posiada zdolności podatkowej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Jak wskazuje przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji w jakiej wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.v

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Analizując skutki podatkowe wystąpienia wspólnika (osoby fizycznej) ze spółki osobowej należy powołać się m.in. na treść art. 14 ust. 2 pkt 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Z kolei w myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 powołanej ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

#8210; jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W przypadku, gdy w chwili wystąpienia ze Spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma opisany we wniosku składnik majątku, po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, samo otrzymanie przez wspólnika składnika majątku, tj. prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z budynkiem, w związku z jego wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną, jest neutralne podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w dniu 6 maja 2014 r. wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-198/14-3/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl