ILPB1/415-160/12-3/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-160/12-3/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 14 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży, wynajmu i produkcji rusztowań. Ze względu na rozmiar działalności Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (składa deklaracje miesięczne VAT-7). Jest również zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W 2012 r. (najprawdopodobniej w m-cu marcu lub kwietniu) Wnioskodawca zamierza jako osoba fizyczna (nie jako firma) objąć udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny - aport. Przedmiotem aportu ma być zrobotyzowane stanowisko do spawania ram rusztowań.

W związku z powyższym w miesiącach grudniu 2011 r. oraz styczniu 2012 r. Zainteresowany wpłacił zaliczki na wytworzenie zrobotyzowanego stanowiska do spawania ram rusztowań. Przekazanie powyższych zaliczek zostało potwierdzone przez dostawcę fakturami VAT wystawionymi na imię i nazwisko Zainteresowanego (bez nazwy firmy). VAT wykazany w fakturach zaliczkowych nie został odliczony w deklaracjach VAT-7 ani Zainteresowany nie zamierza dokonać takiego odliczenia.

Wnioskodawca rozważa również możliwość wniesienia dodatkowo dwóch maszyn (urządzeń) do produkcji rusztowań: jedna do zmniejszania średnicy rur, druga do nagrzewania rur.

Obydwie maszyny do produkcji rusztowań planowano wykorzystać w działalności firmy Zainteresowanego. Zostały one sprowadzone od dostawcy w m-cu styczniu 2012 r., a do Polski w pierwszych dniach lutego 2012 r. Wszystkie dokumenty związane z dostawą jako nabywcę wskazują firmę Wnioskodawcy. W chwili obecnej jako środki niezamontowane czyli jeszcze niezdatne do użytku - są zaewidencjonowane na koncie środki trwałe w budowie.

VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia zostanie wykazany w deklaracji VAT-7 i VAT-UE za m-c marzec 2012 na podstawie faktury wewnętrznej wystawionej 15 marca 2012 r. zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (nie została wystawiona faktura dotycząca wewnątrzwspólnotowej dostawy przez kontrahenta unijnego; fakturę/rachunek wystawił kontrahent).

W przypadku podjęcia decyzji o niewykorzystaniu ww. maszyn w działalności firmy Wnioskodawcy, zostaną one niezwłocznie przekazane na potrzeby osobiste właściciela firmy. Ze względu na fakt, że przysługiwało prawo do odliczenia VAT sporządzona zostanie faktura wewnętrzna dokumentująca przekazanie maszyn na cele osobiste, w której zostanie wykazany podatek VAT należny.

Koszty związane z nabyciem obu maszyn (koszty zakupu maszyn, koszty transportu morskiego i lądowego, cło, prowizje i inne podatki i opłaty) zostaną wyksięgowane i nie będą stanowiły kosztów firmy Wnioskodawcy.

W takim przypadku zarówno zrobotyzowane stanowisko do spawania rur jak i obie maszyny stanowić będą majątek osobisty Zainteresowanego niezwiązany z działalnością Jego firmy. Majątek ten zostanie wniesiony jako aport rzeczowy do spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie przychodów.

Czy przychód (nominalna wartość udziałów) z tytułu ewentualnego objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci wyżej opisanych dwóch maszyn, które stanowiły wcześniej majątek firmy należy zaklasyfikować jako przychód z kapitałów pieniężnych czy przychód z działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej wyżej sytuacji przychody (w postaci nominalnej wartości udziałów) z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny - aport dwóch maszyn, które wcześniej stanowiły majątek firmy Wnioskodawcy, a po wycofaniu z działalności gospodarczej majątek osobisty Wnioskodawcy, będą przychodami z kapitałów pieniężnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 7 tej ustawy, źródłem przychodów są odpowiednio pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c).

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki z o.o. dwie maszyny stanowiące majątek osobisty niezwiązany z działalnością gospodarczą Zainteresowanego.

W świetle przywołanych powyżej uregulowań prawnych organ podatkowy stwierdza, iż w związku z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w wartości nominalnej uzyskanych udziałów spółki, objętych za wniesiony aport w postaci nieruchomości.

Reasumując, przychód (nominalna wartość udziałów) z tytułu ewentualnego objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci dwóch maszyn, które stanowiły wcześniej majątek firmy należy zaklasyfikować jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek:

* w zakresie kosztów uzyskania przychodów został rozstrzygnięty w dniu 14 maja 2012 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-160/12-2/IM,

* w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl