ILPB1/415-160/12-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-160/12-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 14 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

* w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego VAT - jest nieprawidłowe,

* pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży, wynajmu i produkcji rusztowań. Ze względu na rozmiar działalności Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (składa deklaracje miesięczne VAT-7). Jest również zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W 2012 r. (najprawdopodobniej w m-cu marcu lub kwietniu) Wnioskodawca zamierza jako osoba fizyczna (nie jako firma) objąć udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny - aport. Przedmiotem aportu ma być zrobotyzowane stanowisko do spawania ram rusztowań.

W związku z powyższym w miesiącach grudniu 2011 r. oraz styczniu 2012 r. Zainteresowany wpłacił zaliczki na wytworzenie zrobotyzowanego stanowiska do spawania ram rusztowań. Przekazanie powyższych zaliczek zostało potwierdzone przez dostawcę fakturami VAT wystawionymi na imię i nazwisko Zainteresowanego (bez nazwy firmy). VAT wykazany w fakturach zaliczkowych nie został odliczony w deklaracjach VAT-7 ani Zainteresowany nie zamierza dokonać takiego odliczenia.

Wnioskodawca rozważa również możliwość wniesienia dodatkowo dwóch maszyn (urządzeń) do produkcji rusztowań: jedna do zmniejszania średnicy rur, druga do nagrzewania rur.

Obydwie maszyny do produkcji rusztowań planowano wykorzystać w działalności firmy Zainteresowanego. Zostały one sprowadzone w m-cu styczniu 2012 r.Wszystkie dokumenty związane z dostawą jako nabywcę wskazują firmę Wnioskodawcy. W chwili obecnej jako środki niezamontowane czyli jeszcze niezdatne do użytku - są zaewidencjonowane na koncie środki trwałe w budowie.

VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia zostanie wykazany w deklaracji VAT-7 i VAT-UE za m-c marzec 2012 r. na podstawie faktury wewnętrznej wystawionej 15 marca 2012 r. zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (nie została wystawiona faktura dotycząca wewnątrzwspólnotowej dostawy przez kontrahenta unijnego; fakturę/rachunek wystawił kontrahent).

W przypadku podjęcia decyzji o niewykorzystaniu ww. maszyn w działalności firmy Wnioskodawcy, zostaną one niezwłocznie przekazane na potrzeby osobiste właściciela firmy. Ze względu na fakt, że przysługiwało prawo do odliczenia VAT sporządzona zostanie faktura wewnętrzna dokumentująca przekazanie maszyn na cele osobiste, w której zostanie wykazany podatek VAT należny.

Koszty związane z nabyciem obu maszyn (koszty zakupu maszyn, koszty transportu morskiego i lądowego, cło, prowizje i inne podatki i opłaty) zostaną wyksięgowane i nie będą stanowiły kosztów firmy Wnioskodawcy.

W takim przypadku zarówno zrobotyzowane stanowisko do spawania rur jak i obie maszyny stanowić będą majątek osobisty Zainteresowanego niezwiązany z działalnością Jego firmy. Majątek ten zostanie wniesiony jako aport rzeczowy do spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Czy w przypadku jeżeli wniesienie aportu nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT kosztem uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych w związku z objęciem udziałów w spółce mającej osobowość prawną będą wydatki faktycznie poniesione na nabycie składników aportu w tym również VAT niepodlegający odliczeniu, w szczególności VAT z faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie dwóch maszyn na cele osobiste.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia aportu kosztami uzyskania przychodów będą wszystkie koszty związane z nabyciem, tj. wartość zrobotyzowanego stanowiska wynikająca z faktur, wartość maszyn wynikająca z faktur/rachunków, transport morski i lądowy, opłaty portowe, cło itp. oraz również podatek należny wynikający z faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie maszyn na cele osobiste, ponieważ koszty te nie zostaną zaliczone do kosztów działalności prowadzonej przez firmę Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

* w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego VAT - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361) w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

1.

wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,

2.

wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b.

określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,

3.

faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1i ww. ustawy jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

Zatem przychodem osoby wnoszącej aport jest wartość nominalna objętych udziałów, a kosztami - jeżeli przedmiotem wkładu są składniki majątku inne niż wymienione w art. 22 ust. 1e pkt 1 i 2 ww. ustawy - faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie tych składników majątku oraz wydatki związane z objęciem tych udziałów.

Z analizy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca obejmie udziały w spółce z o.o. w zamian za wniesienie aportu w postaci zrobotyzowanego stanowiska do spawania rur oraz dwóch maszyn - urządzeń do produkcji rusztowań.

W związku z tym, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów należy wziąć pod uwagę faktycznie poniesione wydatki na nabycie przedmiotowego zrobotyzowanego stanowiska do spawania rur oraz dwóch maszyn oraz ewentualne, poniesione wydatki związane z objęciem tych udziałów.

Natomiast w odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT należy zauważyć, iż stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

* jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

* w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek należny:

* w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

* w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

* od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego VAT z uwagi na fakt, iż nie przysługiwało mu jego odliczenie, ponieważ nabył ten składnik majątku jako osoba fizyczna.

W związku zatem z treścią ww. art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niepodlegajcy odliczeniu podatek naliczony VAT może stanowić koszty uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.

Kosztem natomiast w przedmiotowej sprawie nie może być podatek należny VAT, o czym stanowi treść art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b ww. ustawy. W przepisie tym podatek należny VAT, w związku przekazaniem składników majątku na cele osobiste, nie został wskazany w wyjątkach pozwalających na uznanie go za koszt uzyskania przychodów.

Reasumując, kosztem uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. będą w przedmiotowej sprawie wydatki faktycznie poniesione na nabycie składników majątku, w tym również niepodlegający odliczeniu podatek naliczony VAT. Nie będzie nim jednak podatek należny VAT wynikający z faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie maszyn na cele osobiste.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek:

* w zakresie przychodów został rozstrzygnięty w dniu 14 maja 2012 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-160/12-3/IM,

* w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl