ILPB1/415-139/13-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-139/13-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu 4 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia wkładu niepieniężnego wniesionego uprzednio do spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wkładu niepieniężnego wniesionego uprzednio do spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Pan (dalej: Wnioskodawca) jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Umowa spółki jawnej reguluje zasady podziału zysku pomiędzy wspólników. Spółka jawna, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem planuje wejście do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) jako jej komplementariusz. Statut SKA będzie regulować sposób podziału zysku pomiędzy wspólników będących komplementariuszami a wspólników będących akcjonariuszami, przy czym zysk ten nie będzie dzielony równo. Wnioskodawca rozważa sytuację, w której SKA dokona sprzedaży wniesionych do niej uprzednio (przez spółkę jawną lub innego wspólnika w tym akcjonariusza) wkładów niepieniężnych (aportów) w postaci nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej, która z kolei będzie komplementariuszem w SKA, będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w związku z dokonaniem przez SKA sprzedaży nieruchomości wniesionych do niej uprzednio aportem (przez spółkę jawną lub innego wspólnika, w tym akcjonariusza) w ten sposób, że udział w zysku przypisany komplementariuszowi (tekst jedn.: spółce jawnej) w statucie SKA przypisze sobie proporcjonalnie do swojego prawa do udziału w zysku, wynikającego z umowy spółki jawnej.

2.

Czy w ten sam sposób Wnioskodawca rozpozna koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości przez SKA.

3.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym powstanie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w inny sposób niż opisany w pytaniu powyżej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, jako wspólnik spółki jawnej, będącej z kolei komplementariuszem w SKA, będzie on zobowiązany do rozpoznania przychodu należnego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w związku z dokonaniem przez SKA sprzedaży nieruchomości, wniesionych do niej uprzednio aportem (przez spółkę jawną lub innego wspólnika, w tym akcjonariusza).

Przychód ten Wnioskodawca powinien określić w ten sposób, że kwotę należną ze sprzedaży nieruchomości, przypadającą proporcjonalnie na komplementariusza (tekst jedn.: spółkę jawną) w stosunku do jego prawa do udziału w zysku określonego w statucie SKA, przypisze sobie proporcjonalnie do swojego prawa do udziału w zysku wynikającego z umowy spółki jawnej.

Wnioskodawca uważa, że w ten sam sposób rozpozna koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości przez SKA. Wnioskodawca jest zdania, że w przedstawionym stanie faktycznym nie powstanie dla niego przychód podatkowy w inny sposób niż opisany powyżej.

Na wstępie wskazać należy, że zarówno spółka jawna, jak i SKA są spółkami niemającymi osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 uPDOF, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl zaś art. 8 ust. 1 uPDOF, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 uPDOF, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Zasady wypłacania zysku ze spółki niemającej osobowości prawnej regulują odpowiednie przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.).

W odniesieniu do SKA kwestię wypłacania zysku reguluje art. 147 § 1 k.s.h., zgodnie z którym komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. W myśl zaś art. 147 § 2 k.s.h., jeżeli statut nie stanowi inaczej, komplementariuszowi niepozbawionemu prawa prowadzenia spraw spółki, który pobiera wynagrodzenie z tytułu czynności wymienionych w art. 137 § 1 (reprezentowanie spółki) i art. 141 (prowadzenie spraw spółki), nie przysługuje udział w zysku spółki w części odpowiadającej wkładowi jego pracy do spółki.

Natomiast jeżeli idzie o spółkę jawną, to zasady wypłacania zysku reguluje art. 51 § 1-3 k.s.h. Zgodnie z art. 51 § 1 k.s.h., każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Umowa spółki może jednak inaczej regulować zasady podziału zysku. W oparciu o art. 51 § 2 k.s.h., określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Z kolei art. 51 § 3 KSIH stanowi, że umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Jak z powyższego wynika, udział w zysku spółki niemającej osobowości prawnej ustala się w pierwszej kolejności na podstawie umowy spółki (m.in. w przypadku spółki jawnej) lub statutu spółki (w przypadku SKA).

W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód należny z tytułu sprzedaży przez SKA nieruchomości wniesionych do niej uprzednio aportem (przez spółkę jawną lub innego wspólnika, w tym akcjonariusza) powinien on ustalić w ten sposób, że odpowiednią część należności z tytułu sprzedaży - określoną proporcjonalnie do udziału w zysku przypisanego w statucie SKA spółce jawnej (jako komplementariuszowi SKA) - przypisze on proporcjonalnie do swojego udziału w zysku przypisanego mu w umowie spółki jawnej. W ten sam sposób Wnioskodawca powinien rozpoznać również koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości przez SKA.

Decydujące zatem dla właściwego rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości przez SKA są postanowienia statutu SKA, regulujące udział komplementariusza w zysku SKA oraz postanowienia umowy spółki jawnej, regulujące udział Wnioskodawcy w spółce jawnej (będącej komplementariuszem w SKA).

Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że w przedstawionym stanie faktycznym nie powstanie dla niego przychód podatkowy w inny sposób niż opisany powyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl