ILPB1/415-139/08-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-139/08-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 26 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe w tożsamej sprawie.

Wnioskodawca - osoba fizyczna, prowadzi działalność pod nazwą Firma Produkcyjno-Handlowa "X", wpisaną do ewidencji przez Wójta Gminy P.

Podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja konserw, przetworów z mięsa, podrobów mięsnych i z krwi. Głównym produktem działalności wytwórczej jest smalec, sprzedawany na rynku krajowym i zagranicznym. Wnioskodawca od stycznia 2007 r. poszerzył działalność o wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W dniu 29 grudnia 2006 r., Wnioskodawca nabył aktem notarialnym wraz z żoną (wspólnota ustawowa), nieruchomość zabudowaną stanowiącą tereny przemysłowe - grunt wraz z zabudowaniami. Przedmiotowa nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, jednocześnie rozpoczęto proces modernizacji obiektu, w celu przeznaczenia go na wynajem.

W związku z rozpoczęciem działalności w zakresie najmu nieruchomości, podjęto decyzję o wprowadzeniu z dniem 2 stycznia 2007 r. nowej struktury organizacyjnej, gdzie w ramach przedsiębiorstwa wyodrębniono dwa samodzielne zakłady - Zakład Produkcyjny oraz Zakład Obrotu Nieruchomościami.

Jednocześnie w związku ze zmianą struktury organizacyjnej, wprowadzono Zarządzeniem Właściciela zmiany z Zakładowym Planie Kont (ZPK). Ponieważ ewidencja księgowa prowadzona jest na kontach zespołu 4 - według rodzaju, z pominięciem zespołu 5 - według miejsca powstania kosztu, wyodrębniono nowe konta księgowe, przeznaczone do ewidencji zdarzeń gospodarczych, dotyczących Zakładu Obrotu Nieruchomościami. Nowy plan kont umożliwia uzyskiwanie przez właściciela szczegółowych informacji na temat finansów każdego zakładu. W ramach ZPK wyodrębniono nowe konta syntetyczne dla ewidencji środków trwałych, inwestycji i umorzenia środków trwałych wraz z odpowiednią analityką przeznaczoną wyłącznie dla operacji gospodarczych dotyczących obrotu nieruchomościami. Ewidencję środków pieniężnych w kasie, przedsiębiorstwo prowadzi odrębnie, osobno dla Zakładu Produkcyjnego i Zakładu Obrotu Nieruchomościami, co posiada odzwierciedlenie na kontach księgowych - odpowiednio 100 i 101. W ramach rachunku bankowego został złożony rachunek pomocniczy, który jest przeznaczony do gromadzenia wpływów z czynszu. W ramach zespołu kont numer 2 wyodrębniono konta syntetyczne i analityczne do ewidencji rozrachunków z tytułu należności i zobowiązań wobec kontrahentów - osobno dla Zakładu Produkcyjnego i dla Zakładu Obrotu Nieruchomościami. W związku z prowadzeniem ewidencji kosztów działalności, na kontach zespołu numer 4 wyodrębniono nowe konta, przeznaczone dla Zakładu Obrotu Nieruchomościami, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat miejsca powstania kosztu. W ramach zespołu kont numer 7 dokonano wyodrębnienia kont syntetycznych - dla każdego z zakładów - dla przychodów z działalności podstawowej, finansowych i pozostałych przychodów operacyjnych oraz pozostałych kosztów operacyjnych i finansowych. Zmiany w ZPK umożliwiają przygotowanie sprawozdawczości zarządczej odrębnie dla poszczególnych zakładów.

Każdy z zakładów posiada także wyodrębniony majątek - środki trwałe, w oparciu o który prowadzi swoją działalność, a także dobra o charakterze niematerialnym. Zakłady posiadają własne domeny internetowe oraz adresy poczty elektronicznej. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania każdego z zakładów, zapewniono obsługę kadrową.

Z uwagi na odmienny charakter zakładów, zmiany organizacyjne dokonane w styczniu 2007 r., nie spełniają oczekiwań z punktu widzenia biznesowego przedsiębiorstwa. W związku z tym, powstała potrzeba założenia nowego podmiotu gospodarczego, zapewniającego realizację celów gospodarczych. Postanowiono utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której zostanie wniesiony pod postacią aportu Zakład Obrotu Nieruchomościami, jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Zakład Przetwórczy postanowiono pozostawić w strukturach osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą.

Nowo utworzona spółka, będzie kontynuować działalność dotychczasowego Zakładu Obrotu Nieruchomościami - m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W skład wydzielonego Zakładu Obrotu Nieruchomościami, a przeznaczonego do wniesienia do nowo zawiązanej spółki pod postacią aportu będą w szczególności wchodzić:

* grunt o powierzchni 1.03,34 ha,

* zmodernizowany budynek handlowo-usługowy,

* umowy najmu, dotyczące przekazywanej nieruchomości,

* umowy związane z obsługą przekazywanej nieruchomości - w tym m.in. umowy na dostarczenie mediów,

* ruchomości konieczne do prowadzenia działalności,

* środki pieniężne w kasie oraz na rachunku bankowym,

* prawa o charakterze niematerialnym - w tym m.in. autorskie prawa majątkowe do projektów, domeny internetowej,

* zobowiązania kredytowe związane z przekazywaną nieruchomością,

* umowy zawarte z pracownikami wykonującymi czynności na rzecz usług najmu nieruchomości,

* wszelkie wierzytelności związane z funkcjonowaniem Zakładu Obrotu Nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisany zespół składników majątkowych, przeznaczony do wniesienia do przyszłej, nowo zawiązanej spółki z o.o., stanowi w myśl art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiują pojęcie przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.

Stosowanie do art. 5a pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 55.1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnioną część (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własne nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W rozumieniu powyższych regulacji prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełnić powinien następujące warunki:

1.

musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych,

2.

zespół tych składników musi być wydzielony pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół składników powinien móc stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz w nawiązaniu do stanu przyszłego Wnioskodawca uważa, że wydzielony Zakład Obrotu Nieruchomościami, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pojęcie "zorganizowana część przedsiębiorstwa" oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Zatem w sytuacji, gdy możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o wyodrębniony majątek, można uznać, że całość tego majątku wraz ze wszystkimi obciążeniami i przychodami związanymi z tym majątkiem, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz powołanego przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku składniki majątkowe mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji w zakresie zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl