ILPB1/415-1358/09-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1358/09-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2009 r. (data wpływu 15 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 20 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 stycznia 2010 r. znak ILPB1/415-1358/09-2/AA na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 stycznia 2010 r., a w dniu 20 stycznia 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od kilku lat Wnioskodawca korzystał z opodatkowania liniowego dla prowadzonej działalności gospodarczej. Zamierza świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło dla tego samego podmiotu, dla którego Zainteresowany wykonuje usługi w ramach działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu ww. wniosku Wnioskodawca informuje, iż zapytanie dotyczy sytuacji, w której przychody ze świadczenia usług na rzecz przyszłego pracodawcy nie będą odpowiadać czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, mogą jednak wystąpić sytuacje, w których będą takie same.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w takim wypadku z mocy prawa Wnioskodawca utraci możliwość korzystania z opodatkowania liniowego i obowiązany będzie do normalnego opodatkowania na zasadach ogólnych (podatek progresywny).

Zdaniem Wnioskodawcy, za cały rok podatkowy, w którym wystąpi wymieniona w zdarzeniu przyszłym sytuacja tj. podjęcie pracy dla podmiotu, dla którego świadczone są usługi, obowiązywać Zainteresowanego będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych (progresywna skala opodatkowania) z mocy prawa niezależnie od złożonego wcześniej oświadczenia o stosowaniu liniowego opodatkowania.

Według znanych Wnioskodawcy przepisów, w sytuacji:

1.

gdy świadczone usługi na rzecz pracodawcy nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy na rzecz tej samej osoby, nie powoduje to żadnych skutków w przedmiotowej sprawie tj. nie zmieniają się zasady opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej wg wcześniej zgłoszonej zasady liniowego opodatkowania.

2.

w przeciwnej sytuacji, tj. gdy ww. usługi odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy na rzecz tej samej osoby, powoduje to, z mocy prawa, zmianę sposobu opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, z wcześniej zgłoszonej zasady liniowego opodatkowania na opodatkowanie na zasadach ogólnych (opodatkowanie progresywne), za cały rok podatkowy, w którym zdarzenie to wystąpiło.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast stosownie do postanowień art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

nbspnbspnbsp - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Wnioskodawca dla prowadzonej działalności gospodarczej od kilku lat korzystał z formy opodatkowania opisanej w art. 30c powołanej ustawy. Obecnie zamierza świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło dla tego samego podmiotu, dla którego wykonuje usługi w ramach działalności gospodarczej.

Kwestia do rozstrzygnięcia dotyczy możliwości kontynuacji opodatkowania w ww. formie w przypadku świadczenia usług na rzecz przyszłego pracodawcy, gdzie wykonywane czynności nie będą odpowiadać czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, mogą jednak wystąpić sytuacje, w których będą takie same.

Zainteresowany wyraził pogląd, iż w ww. sytuacji obowiązywać będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Reasumując, Wnioskodawca słusznie uważa, że utraci prawo skorzystania z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej na zasadach przewidzianych w artykule 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za cały rok podatkowy w momencie gdy wykona czynności ma rzecz pracodawcy odpowiadające czynnościom jakie wykonuje na rzecz tego pracodawcy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl