ILPB1/415-1305/11-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1305/11-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu podatkowego oraz zastosowania kursu do przeliczenia przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu podatkowego oraz zastosowania kursu do przeliczenia przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma zajmuje się świadczeniem usług spedycyjnych. Działalność polega na organizowaniu przewozów towaru głównie z terenu Polski do Rosji. Firma organizuje przewozy ładunków na zlecenie osoby prawnej lub fizycznej. Usługi te świadczone są na rzecz przedsiębiorców. Usługi spedycyjne świadczone są na rzecz zagranicznych podatników mających siedzibę na terenie Rosji.

Podatnicy ci nie posiadają na terenie Polski siedziby działalności gospodarczej.

Firma rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów stosując metodę memoriałową, według zasad określonych w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Firma organizując transport zleca usługę firmom transportowym - zleceniobiorcom. Firma otrzymuje od swoich zleceniobiorców faktury za faktycznie wykonane usługi transportowe (wystawiane w EURO). Na każdy wykonany przez przewoźnika transport firma wystawia fakturę sprzedaży ostatecznemu odbiorcy (zleceniodawcy usługi transportowej).

Na fakturach zakupu (faktury od podwykonawcy/zleceniobiorcy) widnieje data faktycznego wykonania usługi, czyli data rozładunku wg dokumentu CMR. Data wykonania usługi przez przewoźnika jest równocześnie datą wykonania usługi spedycyjnej przez firmę.

Firma wycenia faktury w walutach obcych dla celu podatku dochodowego.

Według art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ujmowany jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wcześniejszego zdarzenia - wykonania usługi lub wystawienia faktury. Jeśli faktura wystawiona została wcześniej niż usługa została faktycznie wykonana - momentem uzyskania przychodu jest data wystawienia faktury.

W tym przypadku, gdy firma dokonuje wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wystawienia faktury. Jeżeli natomiast usługa została wykonana wcześniej, a dopiero później wystawiona faktura, to momentem uzyskania przychodu jest data faktycznego wykonania usługi. W tym przypadku firma dokonuje wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wykonania usługi. Bywa również, że usługa została wykonana w jednym miesiącu, a faktura wystawiona w kolejnym miesiącu. Wówczas przychód ujmowany jest w miesiącu, w którym faktycznie została wykonana usługa, bez względu na datę faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy firma prawidłowo rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, czy prawidłowo wycenia (przelicza na PLN) przychód wyrażony w walutach obcych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowo rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie prawidłowo wycenia przychód wyrażony w walutach obcych.

Firma wycenia faktury w walutach obcych dla celu podatku dochodowego.

Według art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ujmowany jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wcześniejszego zdarzenia - wykonania usługi lub wystawienia faktury. Jeśli faktura wystawiona została wcześniej niż usługa została faktycznie wykonana - momentem uzyskania przychodu jest data wystawienia faktury. W tym przypadku firma dokonuje wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wystawienia faktury. Jeżeli natomiast usługa została wykonana wcześniej, a dopiero później wystawiona faktura, to momentem uzyskania przychodu jest data faktycznego wykonania usługi. W tym przypadku firma dokonuje wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wykonania usługi.

Bywa również, że usługa została wykonana w jednym miesiącu, a faktura wystawiona w kolejnym miesiącu. Wówczas przychód ujmowany jest w miesiącu, w którym faktycznie została wykonana usługa, bez względu na datę faktury. Według firmy data wystawienia faktury nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tekst jedn.: pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Wyjątek od tej zasady stanowi:

* wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,

* uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonania usługi albo częściowym wykonaniem usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza natomiast art. 14 ust. 1e, 1h i 1i powołanej ustawy.

Do przeliczania przychodu w walutach obcych na polskie złote stosuje się art. 11a ust. 1 cytowanej ustawy, w myśl którego przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z przedstawionych informacji wynika, że Zainteresowana prowadzi firmę świadczącą usługi spedycyjne. Przewóz towarów podzleca innej firmie - firmie transportowej, która za wykonaną usługę wystawia Jej faktury (wystawiane w EURO). Na fakturach tych widnieje data faktycznego wykonania usługi, czyli data rozładunku wg dokumentu CMR. Data wykonania usługi przez przewoźnika jest równocześnie datą wykonania usługi spedycyjnej przez firmę.

Przychód ujmowany jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wcześniejszego zdarzenia - wykonania usługi lub wystawienia faktury. Jeśli np. faktura wystawiona została wcześniej niż usługa została faktycznie wykonana - momentem uzyskania przychodu jest data wystawienia faktury i w tym przypadku firma dokonuje wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wystawienia faktury itp.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż Zainteresowana prawidłowo rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji kiedy:

* faktura wystawiona została wcześniej niż usługa została faktycznie wykonana - w dacie wystawienia faktury,

* usługa została wykonana wcześniej, a dopiero później została wystawiona faktura - w dacie faktycznego wykonania usługi,

* usługa została wykonana w jednym miesiącu, a faktura wystawiona w kolejnym miesiącu - w miesiącu, w którym faktycznie została wykonana usługa, bez względu na datę faktury.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni prawidłowo wycenia (przelicza na PLN) przychód wyrażony w walutach obcych na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl