ILPB1/415-1271/11-4/AG - Określenie momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1271/11-4/AG Określenie momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3, a także art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 18 stycznia 2012 r. znak ILPB1/415-1271/11-2/AG, ILPP2/443-1543/11-2/MN, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 stycznia 2012 r., a w dniu 26 stycznia 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 25 stycznia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży biżuterii i wyrobów jubilerskich. Podjęła współpracę z portalami internetowymi oferującymi zakupy grupowe. Zainteresowana przedstawiła formę rozliczania, jaka została narzucona przez wyżej wymienione portale.

Portal oferujący zakupy grupowe wystawia ofertę Zainteresowanej na sprzedaż biżuterii w postaci kuponu, który klient nabywa i dokonuje płatności na konto portalu internetowego. Po zakończeniu akcji promocyjnej, portal przelewa na konto Wnioskodawczyni uzyskane od klientów wpłaty potrącając swoją prowizję, na którą Zainteresowana otrzymuje fakturę. Po zakończeniu akcji promocyjnej klient, który zakupił biżuterię oferowaną przez firmę Zainteresowanej ma czas dwóch miesięcy na jego realizację. Bywają klienci, którzy po upływie tego okresu nie realizują kuponu i tym samym towar nie zostaje wysłany do klienta, a pieniądze które klient wpłacił za kupon, Wnioskodawczyni traktuje jako pozostałe przychody.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana podała, że kwota wynikająca z kuponu nie stanowi zaliczki na poczet zakupu towaru, lecz stanowi całą kwotę należności za towar.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W którym momencie powstaje przychód: czy w momencie przekazania przez portal internetowy wpłaconych przez klientów zapłat za kupony, czy w momencie wysłania do klienta towaru wraz z paragonom dołączonym do przesyłki, czyli faktycznej daty sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawczyni, momentem powstania przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest moment wydania towaru wraz z paragonem, czyli faktyczna data sprzedaży towaru zakupionego przez klienta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) nie zawiera przepisów, które przewidywałby szczególny sposób ustalania podstawy opodatkowania przy prowadzeniu sprzedaży poprzez portale internetowe oferujące zakupy grupowe, co oznacza, że stosować należy ogólne zasady ustalenia przychodu wynikające z art. 14 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy, które to przepisy nie mają jednak zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.

W związku z powyższym, datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo otrzymaniem należności, a więc i z przelewem środków pieniężnych na konto Wnioskodawczyni dokonanym przez portal internetowy. Kwota ta bowiem - jak podała Wnioskodawczyni - stanowi całą należność za towar (potrąconą o kwotę prowizji na rzecz portalu).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży biżuterii i wyrobów jubilerskich. Podjęła współpracę z portalami internetowymi oferującymi zakupy grupowe. Portal oferujący zakupy grupowe wystawia ofertę Zainteresowanej na sprzedaż biżuterii w postaci kuponu, który klient nabywa (cała należność za towar) i dokonuje płatności na konto portalu internetowego. Po zakończeniu akcji promocyjnej, portal przelewa na konto Wnioskodawczyni uzyskane od klientów wpłaty potrącając swoją prowizję.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy, uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przychód powstaje w momencie przekazania przez portal internetowy wpłaconych przez klientów zapłat za kupony. Nieprawidłowym jest więc stanowisko Wnioskodawczyni stwierdzające, iż przychód powstaje z momentem wydania towaru wraz z paragonom.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl