ILPB1/415-127/08-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-127/08-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1980 r. w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego rzeczy, robót ziemnych oraz załadunków i rozładunków. W firmie posiada majątek trwały, tj. samochody ciężarowe, ciągniki, przyczepy, naczepy, wywrotki itp. Część majątku jest całkowicie umorzona, a część amortyzuje na bieżąco. W 2006 r. Wnioskodawca wraz z członkami rodziny założył spółkę jawną (4 wspólników po 25% udziałów), do której jako swój niepieniężny wkład, na podstawie umowy, przekazał część majątku ruchomego. Część przekazanego majątku była całkowicie umorzona, a część w trakcie amortyzacji. Wnioskodawca po uzgodnieniu ze wspólnikami poddał majątek wycenie, której dokonał rzeczoznawca ustalając cenę rynkową. Według tak ustalonej wartości środki trwałe zostały przyjęte do ewidencji spółki, a dokonywane odpisy amortyzacyjne, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów.

Wnioskodawca podaje, że w bieżącym roku w jego firmie zostanie zakończona umowa leasingu operacyjnego trwająca 36 miesięcy i ma On zamiar wykupić leasingowaną naczepę zgodnie z umową i ją również przekazać jako wkład niepieniężny do spółki. Wnioskodawca uważa, że w porozumieniu ze wspólnikami powinien wycenić ten środek trwały i według wartości rynkowej amortyzować w spółce jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie środków trwałych.

Czy amortyzacja naliczana od tak jak wyżej opisano, ustalonej wartości środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodów w spółce jawnej.

Czy środek trwały po wykupie można wycenić według cen rynkowych i po przekazaniu jako wkład niepieniężny amortyzować oraz uznać amortyzację jako koszt uzyskania przychodu w spółce jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przekazania środków trwałych w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - sposób ustalenia wartości jest zgodny z przepisami ww. ustawy. Jednocześnie amortyzacja liczona od tak ustalonej wartości początkowej stanowi koszt podatkowy w spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast z treści art. 22 ust. 8 ww. ustawy wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, należy uznać, iż wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do spółki jawnej, winna być - w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wartość ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia.

Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy, w świetle którego kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - mając na uwadze ich ujęcie w kosztach uzyskania przychodów - odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23, będą stanowić koszt uzyskania przychodów spółki jawnej pod warunkiem, że środek trwały będzie używany przez spółkę do prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W kwestii zagadnienia dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości środka trwałego wydano odrębną interpretację indywidualną w dniu 14 maja 2008 r., znak ILPB1/415-127/08-3/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl