ILPB1/415-1237/13-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1237/13-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w zakresie limitu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w zakresie limitu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu x września 2012 r. Wnioskodawczyni otworzyła działalność gospodarczą, która mieści się pod PKD nr 2041Z. Opisowo w zakresie działalności Wnioskodawczyni zajmuję się produkcją detergentów chemicznych, środków czyszczących, myjących, odtłuszczających itp. oraz sprzedażą tych wyrobów. Sporadycznie może występować również handel wyrobami nie wyprodukowanymi przez Wnioskodawczynię. Klasyfikacja statystyczna usług, które Wnioskodawczyni wykonuje, to 20.41.44.0, 13.92.29.0, 13.95.10.0. Jako formę opodatkowania w podatku dochodowym Wnioskodawczyni wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mąż Wnioskodawczyni od września 2001 r. prowadzi również działalność gospodarczą, którą ma identyczny profil działalności jak działalność Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni mają również wspólnych odbiorców i dostawców (inni też mogą się pojawić) i także dochody męża Wnioskodawczyni z tytułu prowadzenia tej działalności gospodarczej od lat są opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Obecnie Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni posiadają rozdzielność majątkową, wcześniej jej nie było. Wnioskodawczyni wraz z mężem planuje również założenie z mężem Spółki Jawnej, w której będzie dwóch udziałowców: Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni. Spółka będzie również prowadziła działalność gospodarczą mieszczącą się pod PKD 2041Z #8722; czyli taką samą jak dotychczasowe działalności Wnioskodawczyni oraz męża Wnioskodawczyni PKWIU 20.41.44.0, 13.92.29.0, 13.95.10.0 Dodatkowo Spółka będzie produkować i sprzedawać mieszaniny, składające się z naturalnych olejków w właściwościach odwalniających i dezodoryzujących powietrze zanieczyszczone związkami złowonnymi. PKWIU w tym zakresie ma numer 20.41.41.0. Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni będą również mieć takich samych dostawców i odbiorców i nie wykluczają transakcji miedzy firmą Wnioskodawczyni a Spółką, a także między firmą męża Wnioskodawczyni a Spółką lub miedzy firmą Wnioskodawczyni a firmą męża Wnioskodawczyni. Wspólnicy Spółki Jawnej (czyli Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni) będą opodatkowywać swoje dochody z tytułu udziałów w Spółce Jawnej ryczałtem ewidencjonowanym od przychodów w stosunku do swoich udziałów. Po otwarciu Spółki Jawnej zarówno działalność gospodarcza Wnioskodawczyni oraz działalność męża Wnioskodawczyni, które już obecnie Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni prowadzą, będą prowadzone nadal #8722; nie będą one zamykane.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy Wnioskodawczyni może opodatkowywać swoje przychody zarówno z działalności prowadzonej przez Wnioskodawczynię jako osoba fizyczna jak i te uzyskane z tytułu udziałów w Spółce Jawnej w formie ryczałtu ewidencjonowanego #8722; czy nie ma tu jakiś wyłączeń w przypadku Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie będzie uzyskiwać przychodów z działalności prowadzonej wyłącznie w formie Spółki Jawnej, ponieważ prowadzi już działalność jako osoba fizyczna.

2. Jak liczyć limit 150 000 euro obrotów, po przekroczeniu którego Wnioskodawczyni nie może przychodów opodatkowywać w formie ryczałtu ewidencjonowanego w przypadku prowadzenia przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej samodzielnie i równocześnie w formie Spółki Jawnej. Czy Wnioskodawczyni ma jeden limit 150 000 euro obrotów z działalności prowadzonej samodzielnie a drugi ma w Spółce czyli znów 150 000 euro (każdy wspólnik w Spółce ma osobny limit 150 000 euro) czy Spółka ma jeden limit 150 000 euro dla przychodów wszystkich wspólników w sumie i po jego przekroczeniu nie można opodatkowywać przychodów z tytułu udziałów w Spółce już ryczałtem ewidencjonowanym.

3. Czy jeśli w Spółce zostanie przekroczony limit 150 000 euro obrotów i Wnioskodawczyni będzie musiała te przychody ze Spółki opodatkować w formie zasad ogólnych, to czy w działalności Wnioskodawczyni prowadzonej jako osoba fizyczna jeśli tu Wnioskodawczyni nie przekracza 150 000 euro obrotu, Wnioskodawczyni nadal może opodatkować przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Czy przekroczenie progu obrotu 150 000 euro w Spółce ma wpływ na opodatkowanie ryczałtem przychodów Wnioskodawczyni uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności jako osoba fizyczna, i odwrotnie czy przekroczenie obrotów 150 000 euro w działalności Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna ma wpływ na ryczałt ewidencjonowany w Spółce.

4. W roku, w którym w Spółce zostanie przekroczony obrót 150 000 euro i wybrany jest ryczałt ewidencjonowany, to Wnioskodawczyni rozlicza ten rok do końca grudnia na ryczałcie ewidencjonowanym, a dopiero w nowym roku wybiera np. podatek liniowy. Na przykładzie: Spółka przekracza obrót 150 000 euro w styczniu 2014 r., to do końca 2014 r. wszystkie przychody nadal rozliczane są w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a dopiero rok 2015 rozliczany jest na zasadach ogólnych lub podatku liniowym w zależności od tego co Wnioskodawczyni wybierze.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1) Przychody Wnioskodawczyni zarówno z działalności prowadzonej osobiście jako osoba fizyczna jak i te z tytułu udziałów w Spółce Jawnej, Wnioskodawczyni może opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Ad. 2) Według Wnioskodawczyni w działalności prowadzonej jako osoba fizyczna Wnioskodawczyni ma jeden limit obrotów 150 000 euro po przekroczeniu, którego nie może opodatkować tych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym, natomiast w Spółce Jawnej Wnioskodawczyni nie ma osobnego limitu, który byłby przypisany dla Wnioskodawczyni jako dla wspólnika, ponieważ wszyscy wspólnicy mają jeden wspólny próg 150 000 euro i suma przychodów wszystkich wspólników jest brana pod uwagę przy wyliczeniu możliwości opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów uzyskanych w Spółce Jawnej.

Ad. 3) Jeśli Wnioskodawczyni przekroczy próg 150 000 euro obrotów w Spółce Jawnej, to nie ma to wpływu na formę opodatkowania w działalności prowadzonej przez Wnioskodawczynię jako osoba fizyczna #8722; w tej działalności nadal Wnioskodawczyni może przychód opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego (jeśli nie przekroczy 150 000 euro obrotu z tego źródła), i odwrotnie po przekroczeniu 150 000 euro obrotów w działalności Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nie ma to wpływu na opodatkowanie w Spółce ryczałtem ewidencjonowanym.

Ad. 4) Według Wnioskodawczyni w roku, w którym w Spółce zostanie przekroczony obrót 150 000 euro i wybrany jest ryczałt ewidencjonowany, to Wnioskodawczyni rozlicza ten rok do końca grudnia na ryczałcie ewidencjonowanym, a dopiero w nowym roku wybiera np. podatek liniowy. Na przykładzie: Spółka przekracza obrót 150 000 euro w styczniu 2014 r., to do końca 2014 r. wszystkie przychody nadal rozliczane są w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a dopiero rok 2015 rozliczany będzie na zasadach ogólnych lub podatku liniowego w zależności od tego co Wnioskodawczyni wybierze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ww. ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do treści art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1.

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub

b.

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro,

2.

rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Powyższy przepis odnosi się do sposobów obliczania limitu, gdy podatnik prowadzi działalność albo wyłącznie samodzielnie, albo wyłącznie w formie spółki.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1.

odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2.

z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody rozpatrywane oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do prowadzonej w spółce jawnej nie przekroczą 150.000 euro.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku nowo utworzonej spółki za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu przez tę spółkę.

W świetle powyższego limit przychodów uprawniający do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla każdego ze sposobów prowadzenia działalności, tj. zarówno prowadzonej w formie spółki jawnej jak i samodzielnie, jest liczony odrębnie.

Podkreślić jednakże należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie jak i w ramach spółki jawnej, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest m.in. od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

2.

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3.

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a.

prowadzenia aptek,

b.

działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

c.

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.

prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,

e.

świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

f.

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

4.

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5.

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a.

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b.

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c.

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

6.

rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Aby skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w ust. 1 lub w art. 29 ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni od 6 września 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji detergentów chemicznych, środków czyszczących, myjących, odtłuszczających itp., sprzedaży tych wyrobów, wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych oraz pozostałych pojazdów samochodowych i handlu wyrobami nie wyprodukowanymi przez Wnioskodawczynię. Jako formę opodatkowania w podatku dochodowym Wnioskodawczyni wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mąż Wnioskodawczyni od września 2001 r. prowadzi również działalność gospodarczą, która ma identyczny profil działalności jak działalność Wnioskodawczyni. Dochody męża Wnioskodawczyni z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od lat są opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Wnioskodawczyni planuje założenie z mężem Spółki Jawnej, w której będzie dwóch udziałowców: Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni. Spółka będzie prowadziła również działalność gospodarczą taką samą jak dotychczasowe działalności Wnioskodawczyni i męża Wnioskodawczyni mieszczącą się pod PKD 2041Z, PKWIU 20.41.44.0, 13.92.29.0, 13.95.10.0 Dodatkowo Spółka będzie produkować i sprzedawać mieszaniny, składające się z naturalnych olejków w właściwościach odwalniających i dezodoryzujących powietrze zanieczyszczone związkami złowonnymi. PKWIU w tym zakresie ma numer 20.41.41.0. Wspólnicy Spółki Jawnej (czyli Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni) będą opodatkowywać swoje dochody z tytułu udziałów w Spółce Jawnej ryczałtem ewidencjonowanym od przychodów w stosunku do swoich udziałów. Po otwarciu Spółki Jawnej, zarówno działalność gospodarcza Wnioskodawczyni oraz męża Wnioskodawczyni, które już obecnie są przez nich prowadzone, będą prowadzone nadal - nie będą zamykane.

Odnosząc zatem treść cytowanych powyżej przepisów do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przypadku małżonków - w myśl art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ustawodawca wyłącza opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej: samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem lub w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków albo samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jeżeli natomiast żadna z wymienionych powyżej okoliczności, wyłączających możliwość korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie występuje, możliwe jest opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie podano żadnej z przesłanek określonych w cytowanym art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które przemawiałyby za niemożliwością rozpoczęcia przez Wnioskodawczynię wraz z mężem działalności gospodarczej w formie Spółki Jawnej w tym samym zakresie, co jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawczynię oraz w tym samym zakresie co jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez męża Wnioskodawczyni, z której przychody opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak są opodatkowane przychody osiągane przez Wnioskodawczynię i męża Wnioskodawczyni z prowadzonych jednoosobowych działalności gospodarczych.

Wobec powyższego Wnioskodawczyni rozpoczynając działalność gospodarczą w formie Spółki Jawnej prowadzonej wraz z mężem, ma prawo opodatkować swoje przychody zarówno z działalności prowadzonej przez Wnioskodawczynię jako osoba fizyczna jak i te uzyskane z tytułu udziałów w Spółce Jawnej w formie ryczałtu ewidencjonowanego do wysokości określonego limitu w wysokości 150 000 euro, po złożeniu pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na powyższe nie ma wpływu prowadzenie przez Wnioskodawczynię oraz małżonka Wnioskodawczyni działalności gospodarczej w takim samym zakresie.

Przy tym należy wskazać, że dla każdego z rodzajów działalności (formy jej prowadzenia - samodzielnie czy w formie spółki) limit przychodów uprawniający do opodatkowania ryczałtem jest liczony odrębnie. Jednakże należy zauważyć, że ww. limit w przypadku wspólników spółki, stanowi sumę przychodów wspólników spółki.

Zatem, Wnioskodawczyni w celu określenia limitu przychodów uprawniającego do zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinna rozpatrywać przychody odrębnie dla każdej z prowadzonych działalności. Fakt osiągania przychodów z tytułu udziału w spółce jawnej i ich wysokość nie będą bowiem miały wpływu na przekroczenie ww. limitu przychodu z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej i na odwrót.

W konsekwencji powyższego, limit 150 000 euro, po przekroczeniu którego Wnioskodawczyni nie będzie mogła opodatkowywać przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego w przypadku prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnie i równocześnie w formie Spółki Jawnej, będzie przysługiwał Wnioskodawczyni osobno do przychodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej samodzielnie oraz drugi limit dla przychodów uzyskiwanych w ramch prowadzenia Spółki Jawnej #8722; stanowiący sumę przychodów wspólników spółki uzyskanych z tej działalności. Limit ten w wysokości 150 000 euro odnosi się łącznie dla wszystkich wspólników Spółki Jawnej, a nie do każdego wspólnika odrębnie.

Jeśli w Spółce zostanie przekroczony limit 150 000 euro i Wnioskodawczyni będzie zobowiązana przychody ze Spółki opodatkować w formie zasad ogólnych, to w działalności Wnioskodawczyni prowadzonej jako osoba fizyczna #8722; jeśli Wnioskodawczyni nie przekracza limitu 150 000 euro dla tej działalności #8722; Wnioskodawczyni nadal może opodatkować przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przekroczenie progu obrotu 150 000 euro w Spółce nie ma wpływ na opodatkowanie ryczałtem przychodów Wnioskodawczyni uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności jako osoba fizyczna, i odwrotnie #8722; przekroczenie obrotów 150 000 euro w działalności Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nie ma wpływ na ryczałt ewidencjonowany w Spółce Jawnej.

Opodatkowując przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik zachowuje prawo do opodatkowania w tej formie do końca roku podatkowego, bez względu na wysokość przychodu uzyskanego w trakcie roku podatkowego. Limit 150.000 euro, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dotyczy bowiem przychodów osiąganych w roku poprzedzającym rok podatkowy, a więc podatników kontynuujących działalność gospodarczą.

Zatem w roku, w którym w Spółce Jawnej zostanie przekroczony limit 150 000 euro i wybrany jest ryczałt ewidencjonowany, to Wnioskodawczyni rozlicza ten rok do końca grudnia na ryczałcie ewidencjonowanym, a dopiero w nowym roku opodatkowuje przychody uzyskiwane w ramach Spółki Jawnej na zasadach ogólnych. Zatem odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawczynie przykładu należy wskazać, że w sytuacji, gdy spółka przekracza limit 150 000 euro w styczniu 2014 r., to do końca 2014 r. wszystkie przychody nadal rozliczane są w formie ryczałtu ewidencjonowanego, a dopiero rok 2015 rozliczany jest na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub jednolitej stawki podatku w zależności od dokonanego przez Wnioskodawczynię wyboru formy rozliczania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie Organ podkreśla, że niniejsza interpretacja nie odnosi się do skutków podatkowych dla małżonka Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl