ILPB1/415-1179/09-4/AG - Kwota korekty jako koszt uzyskania przychodu w przypadku zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży pojazdu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1179/09-4/AG Kwota korekty jako koszt uzyskania przychodu w przypadku zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży pojazdu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 oraz § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 grudnia 2009 r., znak ILPP2/443-1491/09-2/BA, ILPB1/415-1179/09-2/AG, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 16 grudnia 2009 r., a w dniu 21 grudnia 2009 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W marcu 2006 r. Wnioskodawca zakupił nowy samochód osobowy o wartości netto przekraczającej 15.000 zł. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca odliczył 60 % podatku VAT wynikającego z faktury zakupu. W miesiącu zakupu wprowadzono samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzowano począwszy od następnego miesiąca.

Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie opodatkowaną w zakresie handlu i usług i do tej działalności wykorzystywał zakupiony samochód.

W lipcu 2009 r. (a więc w czwartym roku użytkowania pojazdu) Wnioskodawca dokonał sprzedaży samochodu jako używanego na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej i zastosował stawkę podatku VAT 22 %.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

Czy w przypadku zastosowania zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowego pojazdu kwota korekty stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota korekty podatku naliczonego od zakupu przedmiotowego samochodu stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów z mocy art. 23 ust. 43 pkt c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. Organ zauważa, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie zawiera przepisu określonego przez Wnioskodawcę jako art. 23 ust. 43 pkt c).

Jednakże mając na uwadze kontekst zawartych informacji tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawca określając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego miał na uwadze przepis art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c).

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c) ww. ustawy, jeżeli korekta dotyczy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, kwota zmniejszenia podatku naliczonego do odliczenia podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Konsekwencją korekty podatku od towarów i usług powodującej zmniejszenie podatku odliczonego jest konieczność zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny, należy stwierdzić, że w przypadku dokonania korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego, zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, przy dokonaniu sprzedaży przedmiotowego pojazdu, kwota korekty stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tutejszy Organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług podanie zostanie rozstrzygnięte w późniejszym terminie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl