ILPB1/415-1140/14-3/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1140/14-3/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2014 r. (data wpływu 7 października 2014 r.), uzupełnionym w dniu 8 października 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W dniu 8 października 2014 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z planowanym rozwojem firmy Wnioskodawca chce poszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą i ponosi niezbędne koszty związane z ukończeniem Studium (...) (etap wstępny Szkoły (...)), a następnie Szkoły (...), aby uzyskać odpowiednią wiedzę, umiejętności i odpowiednie certyfikaty oraz posiadać kwalifikacje wg zarządzenia prezesa NFZ z 2007.

Aby rozszerzyć prowadzoną aktualnie działalność o zakres zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów (86.90.Z) oraz działalność psychoterapeutyczną (85.l4.D) Wnioskodawca odbywa naukę w Centrum rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne PTP. Studium przygotowuje do uzyskania certyfikatu Socjoterapeuty i rekomendacji Trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a następnie certyfikatu w trakcie szkolenia i kolejno Certyfikatu (...) i Certyfikatu (...) (uznawane przez NFZ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy wydatki związane ze szkoleniem psychologicznym i psychoterapeutycznym w Studium (etap wstępny Szkoły (...)), a następnie Szkoły (...), w celu uzyskania kwalifikacji, dyplomu i certyfikatu (a także możliwości podpisania umowy z NFZ) do wykonywania zawodu w zakresie zdrowia psychicznego świadczonego przez psychologów i psychoterapeutów (86.90.Z) oraz działalności psychoterapeutycznej (85.1 4.D) mogą już zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli podatnik nie osiąga jeszcze z tej działalności przychodów.

2. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć także koszty podróży i noclegu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane ze szkoleniem w Centrum można zaliczyć jako koszt podatkowy w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

UZASADNIENIE stanowiska

Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z podjętymi szkoleniami, przyczynić się mają do rozszerzenia oferty świadczonych usług, a w konsekwencji do zwiększenia przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydatki, o których mowa wyżej, związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z poszerzeniem działalności gospodarczej. Nie jest to szkolenie podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia, wiąże się ściśle z poszerzeniem działalności gospodarczej, którą Wnioskodawca chce prowadzić, nie ma też charakteru osobistego, a pozwala nabyć umiejętności i wiedzę niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wnioskodawca na potwierdzenie swojego stanowiska wskazał: interpretację indywidualną z 25 lutego 2011 r. nr IBPBI/I/415-1270/I0/WRz) oraz interpretację indywidualną z 18 lutego 2011 r. nr IBPBI/I/415-176/11/SK.

Ukończenie szkolenia w Centrum jest niezbędnym elementem do uzyskania przychodów w zakresie psychoterapii i jest podstawową drogą do zdobycia zawodu psychoterapeuty #8722; szkolenie to jest dostosowane do limitów wymagań szkoleniowych i certyfikacyjnych obowiązujących w Polsce i spełnienia wymogów proponowanej ustawy o zawodzie psychoterapeuty.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ z 2007 r. psychoterapeuta, to "osoba, która ukończyła studia wyższe, posiada zaświadczenie o ukończeniu atestowanego lub rekomendowanego szkolenia w zakresie psychoterapii i może prowadzić psychoterapię. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji psychoterapeuty (do czasu wydania odrębnych przepisów określających umiejętności psychoterapeutów) jest certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Polskiego Towarzystwa Psychologicznego".

Zgodnie z tym samym dokumentem (zarządzeniem prezesa NFZ z 2007 r.), osoba w trakcie szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty, to "osoba, która może prowadzić psychoterapię wtedy, gdy posiada zaświadczenie o uczestniczeniu w drugim lub następnych latach szkolenia atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne w zakresie psychoterapii od kierownika odpowiedzialnego za szkolenie".

Analogicznie #8722; koszty dojazdu i noclegu związane ze szkoleniem są również kosztem podatkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu" zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawcy podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki związane ze szkoleniem nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem szkolenia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w celu poszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej o zakres zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów oraz działalność psychoterapeutyczną odbywa naukę w Centrum rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne PTP, które przygotowuje do uzyskania certyfikatu Socjoterapeuty i rekomendacji Trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a następnie certyfikatu w trakcie szkolenia i kolejno Certyfikatu (...) i Certyfikatu (...) (uznawane przez NFZ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).

Mając na uwadze opis stanu faktycznego i powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że wydatki #8722; o których mowa we wniosku #8722; choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu. Wobec tego wydatki na ten cel faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl