ILPB1/415-108/10-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-108/10-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnik (osoba fizyczna) zamierza podarować udziały przysługujące mu w Spółce swojemu dorosłemu dziecku. Następnie obdarowany ma zbyć Spółce udziały w celu ich umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w świetle przepisu art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. na Spółce jako płatniku ciąży obowiązek pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconego Wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzonych udziałów.

2.

Czy podstawą opodatkowania będzie ten przychód czy też dochód, tj. nadwyżka przychodu otrzymanego z tego tytułu nad kosztami uzyskania przychodów.

3.

w jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodu z tytułu umorzenia udziałów nabytych przez Wspólnika w drodze darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozpatrywanym stanie faktycznym, na Spółce, jako na płatniku ciążyć będzie obowiązek pobrania i odprowadzenia od wypłaconego za umorzone udziały wynagrodzenia, 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podstawę opodatkowania będzie tu stanowił dochód uzyskany przez Wspólnika, co znajduje oparcie w przepisie art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f.

Według tego przepisu, dochodem objętym podatkiem jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania tego przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Jednocześnie w przepisie tym odmiennie potraktowana została kwestia kosztów w wypadku umorzenia udziałów i akcji nabytych w drodze spadku lub darowizny; zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 5d zdanie drugie "koszty te ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny".

Zdaniem Spółki przepis ten należy interpretować w ten sposób, że w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny, koszty uzyskania przychodu ustala się według wartości rynkowej tych udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Jednakże z uwagi na niejasne sformułowanie przepisu art. 24 ust. 5d Wnioskodawca prosi o wyjaśnienie kwestii sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu w rozpatrywanym przypadku.

W szczególności prosi o wyjaśnienie, czy Spółka jako koszty uzyskania przychodów ma przyjąć tu wartość rynkową udziałów (wg wyceny rzeczoznawcy), czy wartość księgową udziałów z dnia nabycia darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu spadku lub darowizny z dnia ich nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie podatek dochodowy należny będzie wyłącznie od dochodu ustalonego jako różnica pomiędzy wynagrodzeniem otrzymanym w związku z umorzeniem tych udziałów, a wartością umorzonych udziałów z dnia nabycia darowizny.

Przepis nie wskazuje wprost, w jaki sposób należy tę wartość ustalić. Zasadnym zdaje się jednak przyjęcie, że winna to być realna wartość tychże udziałów na dzień ich nabycia. Nie ma zatem przeszkód aby wartość tę ustalić w oparciu o wycenę rzeczoznawcy, czy wartość księgową udziałów, wyceniając je według wartości rynkowej.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5 ustawy.

W myśl art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny celem ich umorzenia, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia w drodze darowizny ustalona zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zatem dochód z tytułu umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny - podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym - stanowić będzie nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów nad ich wartością ustaloną z dnia nabycia darowizny.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w świetle art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na Spółce jako płatniku będzie ciążył obowiązek pobrania oraz odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconego Wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów. Podstawą opodatkowania będzie dochód z umorzenia udziałów ustalony jako różnica (nadwyżka) pomiędzy wartością otrzymanego przychodu (wynagrodzenia), a kosztami jego uzyskania. Kwotę kosztu uzyskania przychodu ustala się do wysokości wartości udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny, określonymi zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przy czym wartość udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny może być ustalona wg wyceny rzeczoznawcy, czy wartości księgowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl