ILPB1/415-1030/10-5/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1030/10-5/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 23 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie: skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki partnerskiej całego przedsiębiorstwa, wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz kontynuacji amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do spółki partnerskiej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 17 listopada 2010 r. znak ILPB1/415-1030/10-2/AG, ILPP1/443-997/10-2/AW oraz ILPB2/436-197/10-2/MK na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 listopada 2010 r., a w dniu 23 listopada 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - osoba fizyczna - wkrótce stanie się przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą i będzie wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG). Wnioskodawczyni zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. W skład prowadzonego przedsiębiorstwa będą wchodziły składniki majątkowe objęte wspólnością majątkową Wnioskodawczyni i Jej małżonka. Zainteresowana zamierza w przyszłości zawrzeć umowę spółki partnerskiej oraz wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w drodze aportu do tejże spółki partnerskiej. Niezwłocznie po wniesieniu całego przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej Wnioskodawczyni zaprzestanie prowadzenia jednoosobowo działalności gospodarczej i wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z EDG.

W okresie pomiędzy wniesieniem całego przedsiębiorstwa aportem do spółki partnerskiej a wykreśleniem z EDG, Wnioskodawczyni nie nabędzie na potrzeby działalności gospodarczej żadnych towarów. Tym samym, w dniu zaprzestania prowadzenia działalności Wnioskodawczyni w remanencie likwidacyjnym nie wykaże żadnych towarów ani środków, jako że wszystkie, wchodząc w skład przedsiębiorstwa, zostaną wniesione aportem do spółki partnerskiej.

Spółka partnerska, w której Wnioskodawczyni zostanie partnerem będzie kontynuowała amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych rozpoczętą przez Wnioskodawczynię. Spółka partnerska w celu uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionego aportem przedsiębiorstwa przyjmie jego wartość uwzględniając wartość środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikającą z dokonanych już odpisów amortyzacyjnych, a nie ich wartość rynkową.

W uzupełnieniu podano, iż zespół składników majątku, jaki Wnioskodawczyni ma zamiar wnieść aportem do spółki partnerskiej będzie spełniać definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Czy w zaistniałej w opisanym stanie faktycznym sytuacji na potrzeby amortyzacji spółka partnerska będzie zobowiązana przyjąć wartość wniesionych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikającą z dokonanych już przez Wnioskodawczynię lub jej poprzedników prawnych odpisów amortyzacyjnych, o ile środki te lub wartości byty przez te osoby amortyzowane, czy też może rozpocząć ich amortyzację od nowa przyjmując ich wartość rynkową za wartość początkową.

Zdaniem Wnioskodawczyni, spółka partnerska będzie zobowiązana przyjąć na potrzeby amortyzacji wniesionych aportem w ramach przedsiębiorstwa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ich wartość wynikającą z dokonanych już przez Wnioskodawczynię i jej poprzedników odpisów amortyzacyjnych, o ile środki te lub wartości były przez te osoby amortyzowane. Zdaniem Wnioskodawczyni obowiązek ten wynika z art. 22g ust. 12 w zw. z art. 22g ust. 14a PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Powyższą zasadę - w myśl art. 22g ust. 14a ww. ustawy - stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.

Powyższe oznacza, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, należy ująć w dokumentacji podatkowej spółki partnerskiej w wartości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do tej spółki partnerskiej.

Reasumując, na potrzeby amortyzacji spółka partnerska będzie zobowiązana przyjąć wartość wniesionych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikającą z dokonanych już przez Wnioskodawczynię lub jej poprzedników prawnych odpisów amortyzacyjnych, o ile środki te lub wartości byty przez te osoby amortyzowane.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tekst jedn.: skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki partnerskiej całego przedsiębiorstwa oraz kontynuacji amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do spółki partnerskiej) wniosek rozstrzygnięto interpretacjami indywidualnymi z dnia 7 grudnia 2010 r. nr ILPB1/415-1030/10-4/AG, ILPB1/415-1030/10-6/AG. Natomiast w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 2 grudnia 2010 r. nr ILPP1/443-997/10-4/AW, a w zakresie problematyki dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych podanie zostanie rozstrzygnięte w odrębnym terminie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl