ILPB1/415-1014/10-3/AGr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1014/10-3/AGr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 8 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości, w przedmiocie zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 12 maja 1998 r. Wnioskodawca wraz z inna osobą na podstawie umowy sprzedaży (akt notarialny) nabyli w udziałach wynoszących po 1/2 części, zabudowaną nieruchomość składającą się z działki oznaczonej numerem 5/58 o powierzchni 17,3314 ha. Na opisanej wyżej działce znajdowały się następujące budynki i budowle służące działalności rolniczej: budynek wielofunkcyjny, warsztat, wiata magazynowa, budynek administracyjny, wiata garażowa, trafostacja, linia kablowa, budynek nawozów, wiata stalowa, kotłownia miałowo-węglowa, przechowalnia warzyw, budynek bytowy, myjnia płytowa, płyta torfowa, portiernia, siedem zbiorników na paliwo, linia kablowa NN, oświetlenie terenu, linia wewnętrzna telefoniczna, place i drogi, ogrodzenie terenu, przewody co. i cw., przewody sieci rozdzielczej, dwa urządzenia chłodnicze. Nieruchomość wyżej opisana została nabyta od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i położona jest na terenie przewidzianym w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta na tereny o funkcji usługowej, magazynowej i produkcji. Cena zapłacona za nieruchomość nie zawierała podatku od towarów i usług.

W dniu 20 sierpnia 2001 r. decyzją Naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miejskiego działka 5/58 została podzielona na działki 5/142 i 5/143.

W dniu 23 lutego 2004 r. Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem przed Sądem Rejonowym I Wydział Cywilny zawarli ugodę, w wyniku której działkę 5/143 podzielono na działki 5/154, 5/155, 5/156, 5/157 i 5/158, a działki 5/155 i 5/157 na wyłączną własność otrzymał Wnioskodawca, przy czym, jak wynika z dokumentacji geodezyjnej, działki 5/155 i 5/157 stanowią nadal nieruchomość zabudowaną.

W 2010 r. Wnioskodawca zobowiązany jest do sprzedaży działek 5/155 i 5/157, co zostało unormowane przedwstępną umową sprzedaży z dnia 13 maja 2010 r. Należy nadmienić, iż w dniu nabycia przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej. W dniu 8 września 2003 r. Zainteresowany zgłosił rozpoczęcie działalności gospodarczej, jednak do chwili obecnej nabyta 12 maja 1998 r. nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie była wprowadzona w ewidencji środków trwałych - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto nieruchomość ta nadal jest nieruchomością rolniczą (opłacany jest podatek rolny), została nabyta jako nieruchomość, na której wykonywano działalność rolniczą, z zamiarem kontynuowania tej działalności. Jednak z uwagi na szereg zmieniających się uwarunkowań od dnia nabycia do chwili obecnej przedmiotowa nieruchomość nie była przedmiotem najmu lub dzierżawy, nie była na niej wykonywana żadna działalność gospodarcza lub rolnicza. Nieruchomość została oddana do użytkowania ok. roku 1980. Od dnia nabycia do 2010 r. Wnioskodawca nie poczynił na nabytej nieruchomości żadnych inwestycji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w przedmiocie zdarzenia przyszłego.

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w roku 2010 lub latach następnych będzie traktowana jako przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie będzie zwolniona od tego podatku jako nieruchomość nabyta przed 1 stycznia 2007 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż przedmiotowa nieruchomość od dnia nabycia do roku 2010 nie była w żaden sposób związana z jakimkolwiek zdarzeniem mającym charakter działalności gospodarczej lub innej (najem, dzierżawa) sprzedaż tej nieruchomości w 2010 r. lub w latach następnych będzie stanowiła przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powodu nabycia tejże nieruchomości w dniu 12 maja 1998 r. będą miały także zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dniu nabycia nieruchomości, a to oznacza, ze skoro sprzedaż następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, przychód z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowych od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej), oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Tak więc rozpatrując kwestię opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości podstawowe znaczenie ma data jej nabycia.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż w dniu 12 maja1998 r. Wnioskodawca wraz z inna osobą na podstawie umowy sprzedaży (akt notarialny) nabył w udziałach wynoszących po 1/2 części, zabudowaną nieruchomość składającą się z działki oznaczonej numerem 5/58. Na działce tej znajdowały się budynki i budowle służące działalności rolniczej.

W dniu 20 sierpnia 2001 r. decyzją Naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miejskiego działka 5/58 została podzielona na działki 5/142 i 5/143.

W dniu 23 lutego 2004 r. Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem przed Sądem Rejonowym zawarli ugodę, w wyniku której działkę 5/143 podzielono na działki 5/154, 5/155, 5/156, 5/157 i 5/158, a działki 5/155 i 5/157 na wyłączną własność otrzymał Wnioskodawca, przy czym, jak wynika z dokumentacji geodezyjnej, działki 5/155 i 5/157 stanowią nadal nieruchomość zabudowaną.

Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie była wprowadzona w ewidencji środków trwałych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w 2010 r. lub w latach następnych nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem sprzedaż nieruchomości zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości, w przedmiocie zaistniałego stanu faktycznego rozstrzygnięto w dniu 7 grudnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-1014/10-2/AGr.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl