ILPB1/415-1012/10-4/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1012/10-4/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2010 r. (data wpływu 8 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 19 listopada 2010 r. znak ILPB1/415-1012/10-2/AMN na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 29 listopada 2010 r., wniosek w tym samym dniu uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości położonej w X. Prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności posadowionych na gruncie budynków i budowli nabył w 2000 r. i od tego czasu do chwili obecnej nie wzniósł na gruncie nowych budynków i budowli.

Wnioskodawca w okresie nabycia nieruchomości, jak też w okresie od nabycia nieruchomości do chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Zainteresowany wynajmuje przedmiotową nieruchomość uzyskując z niej przychody wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie zawiera umów najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przychody z najmu opodatkowane są na zasadach ogólnych. Wnioskodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od oddanych w najem budynków użytkowych (niemieszkalnych) położonych na nieruchomości, stosownie do dyspozycji art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczając kwoty dokonanych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów z najmu. Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości oraz prawo własności posadowionych na niej budynków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Czy odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości spowoduje po stronie Wnioskodawcy zobowiązanie do skorygowania dokonanych przed zbyciem odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków i zwiększenie przychodów z najmu o kwotę dokonanych odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne). Dokonane przez Wnioskodawcę w sposób zgodny z przepisami u ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskaniu przychodu z najmu. W związku z tym, że odpisy amortyzacyjne stanowią już poniesiony koszt, który odpowiada przychodowi z najmu uzyskanemu za okres poniesienia tego kosztu, w ocenie Wnioskodawcy nie ma podstawy do tego, aby w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości dokonywać korekty dokonanych już odpisów amortyzacyjnych i zwiększać o kwotę tych odpisów przychód z najmu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Odpłatne zbycie środków trwałych wyznacza datę zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych (jeżeli są jeszcze naliczane), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym nastąpi zbycie tego składnika majątku (nieruchomości).

W sytuacji, gdy zbywane są składniki majątku będące środkami trwałymi, które podlegały amortyzacji, nie powoduje to konieczności jakichkolwiek korekt dokonanych przed zbyciem odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków, gdyż dokonywane odpisy amortyzacyjne odpowiadają okresowi używania tych składników majątku w celu najmu.

Odpisy naliczane w okresie używania składnika majątku na potrzeby najmu pozostają kosztami uzyskania przychodów z najmu u sprzedającego.

Zbycie środka trwałego zamortyzowanego (w tym także zamortyzowanego jednorazowo) również nie powoduje obowiązku dokonania korekty kosztów.

Reasumując, odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy zobowiązania do skorygowania dokonanych przed zbyciem odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków i zwiększenia przychodów z najmu o kwotę dokonanych odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2010 r. nr ILPB1/415-1012/10-3/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl