ILPB1/415-1002/09-3/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1002/09-3/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x, reprezentowanego przez pełnomocnika Pana x, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą głównie na pozyskiwaniu nieruchomości i przygotowywaniu ich pod przyszłe obiekty handlowe, a także doradztwem w tym zakresie.

Wnioskodawca wraz z przyszłym wspólnikiem lub wspólnikami zamierza założyć spółkę osobową (jawną lub komandytową) w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (dalej: Spółka Osobowa).

Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie również przede wszystkim pozyskiwanie nieruchomości (gruntów zabudowanych lub niezabudowanych) i przygotowywanie ich pod przyszłe obiekty handlowe. Nieruchomości te będą przeznaczone do wynajmu (dzierżawy) osobom trzecim lub w inny sposób wykorzystywane w działalności Spółki Osobowej. Potencjalnie nieruchomości te (własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości) mogą zostać sprzedane.

Wnioskodawca rozważa wniesienie do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego własne lub znajdujące się w użytkowaniu wieczystym nieruchomości zaliczone do majątku związanego z samodzielnie prowadzoną działalnością gospodarczą Zainteresowanego. W szczególności nieruchomościami tymi może być grunt zabudowany lub niezabudowany, niemieszkalny budynek, budowla lub ich część zaliczone do trwałego lub obrotowego majątku związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę (dalej: Nieruchomości). Wniesione Nieruchomości będą stanowić środki trwałe lub obrotowe Spółki Osobowej.

Na potrzeby wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej jako wkładu niepieniężnego wspólnicy określą ich wartość w umowie Spółki Osobowej, w oparciu o niezależną i profesjonalną wycenę podmiotu zawodowo zajmującego się dokonywaniem tego rodzaju wycen, nie wyższą niż wartość rynkowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Czy w przypadku zbycia Nieruchomości przez Spółkę Osobową koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy będzie stanowić wartość Nieruchomości określoną w umowie Spółki Osobowej, nie wyższą od wartości rynkowej, w przypadkach prawem określonych zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami oraz pomniejszona o ewentualne odpisy amortyzacyjne, w części stanowiącej udział Wnioskodawcy w Spółce Osobowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia Nieruchomości przez Spółkę Osobową koszt uzyskania przychodu stanowić będzie wartość Nieruchomości określona w umowie Spółki Osobowej, nie wyższa od wartości rynkowej, a w przypadku, gdy Nieruchomość będzie stanowiła środek trwały Spółki Osobowej także zaktualizowana zgodnie odrębnymi przepisami oraz pomniejszona o ewentualne odpisy amortyzacyjne, w części stanowiącej udział Wnioskodawcy w Spółce Osobowej.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Na podstawie art. 8 ust. 2 powołanej ustawy zasadę określoną w art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie natomiast art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpowiednio zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych wydatki na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów (z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów); nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż ww. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części są kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

W przypadku więc zbycia Nieruchomości przez Spółkę Osobową, nabytą uprzednio w drodze wkładu oraz stanowiącą środek trwały Spółki Osobowej, stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 4 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość początkowa Nieruchomości ustalona na poziomie określonym w umowie Spółki Osobowej zaktualizowana zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszona o ewentualne odpisy amortyzacyjne, w części stanowiącej udział Wnioskodawcy w Spółce Osobowej.

Analogicznie w przypadku, gdy zbywana Nieruchomość stanowić będzie środek obrotowy Spółki Osobowej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość początkowa Nieruchomości ustalona na poziomie określonym w umowie Spółki Osobowej.

Odpowiednie bowiem zastosowanie znajduje art. 23 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, który zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu w oparciu o wartość początkową odnosi do odpłatnego zbywania rzeczy lub praw, jeśli zbywanie to jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone m.in. w następujących interpretacjach prawa podatkowego:

1.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 kwietnia 2008 r. o sygn. IBPB1/415-58/08/ZK,

2.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2008 r., o sygn. IBPB1/415-756/08/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Tutejszy Organ informuje, że wniosek w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych został rozstrzygnięty w dniu 3 grudnia 2009 r. odrębną interpretacją nr ILPB1/415-1002/09-2/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl