ILPB1/415-1000/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1000/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x, reprezentowanego przez pełnomocnika Pana x przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą głównie na pozyskiwaniu nieruchomości i przygotowywaniu ich pod przyszłe obiekty handlowe, a także doradztwem w tym zakresie.

Wnioskodawca wraz z przyszłym wspólnikiem lub wspólnikami zamierza założyć spółkę osobową (jawną lub komandytową) w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (dalej: Spółka Osobowa).

Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie również przede wszystkim pozyskiwanie nieruchomości (gruntów zabudowanych lub niezabudowanych) i przygotowywanie ich pod przyszłe obiekty handlowe. Nieruchomości te będą przeznaczone do wynajmu (dzierżawy) osobom trzecim lub w inny sposób wykorzystywane w działalności Spółki Osobowej. Potencjalnie nieruchomości te (własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości) mogą zostać sprzedane.

Wnioskodawca rozważa wniesienie do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego własne lub znajdujące się w użytkowaniu wieczystym nieruchomości zaliczone do majątku związanego z samodzielnie prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. W szczególności nieruchomościami tymi może być grunt zabudowany lub niezabudowany, niemieszkalny budynek, budowla lub ich część zaliczone do trwałego lub obrotowego majątku związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę (dalej: Nieruchomości). Wniesione Nieruchomości będą stanowić środki trwałe lub obrotowe Spółki Osobowej.

Na potrzeby wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej jako wkładu niepieniężnego wspólnicy określą ich wartość w umowie Spółki Osobowej, w oparciu o niezależną i profesjonalną wycenę podmiotu zawodowo zajmującego się dokonywaniem tego rodzaju wycen, nie wyższą niż wartość rynkowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wycofania lub zmniejszenia udziału kapitałowego przypadającego zgodnie z brzmieniem umowy Spółki Osobowej Wnioskodawcy, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu wypłaty części lub całości udziału kapitałowego w Spółce Osobowej do wysokości odpowiadającej wartości wniesionych do Spółki Osobowej przez Wnioskodawcę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie będą stanowić po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), wspólnik uprawniony jest do zmniejszenia swojego udziału kapitałowego w Spółce Osobowej, a także do wystąpienia z niej. Oba przypadki wiążą się z obowiązkiem zwrotu określonej części lub całości wartości udziału wspólnikowi.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W braku stosownych postanowień w umowie spółki k.s.h. jako podstawową ustanawia regułę, że rzeczy, które ustępujący wspólnik wniósł do spółki na własność jako swój wkład nie podlegają zwrotowi w naturze, lecz w pieniądzu (art. 65 k.s.h., także w zw. z art. 103 k.s.h.). Ponadto przepisy k.s.h. zezwalają Wspólnikom na swobodne kształtowanie zasad zwrotu równowartości udziału. O ile więc wypłacona wspólnikowi w związku ze zwrotem udziału w Spółce Osobowej kwota nie przekroczy wartości Nieruchomości wniesionych do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego określonej w umowie Spółki Osobowej, będzie ona zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe w przypadku zbycia przez Spółkę Osobową Nieruchomości wniesionych przez Wnioskodawcę tytułem wkładu niepieniężnego i następczego wycofania ze Spółki Osobowej przez Wnioskodawcę całości lub części wniesionego wkładu, otrzyma on z tego tytułu środki pieniężne (co będzie zgodne z umową Spółki). Środki te będą stanowić przychód Wnioskodawcy, który na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 cyt. ustawy będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego do wysokości wartości wniesionego do Spółki Osobowej wkładu, określonego w umowie Spółki Osobowej.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2004 r. o sygn. FSK 594/04, który stanowi, że "wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu." Analogiczne stanowisko wyraził w wyroku z dnia 22 marca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (sygn. l SA/Ke 72/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków Sądów Administracyjnych tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) zostały one wydane w indywidualnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl