ILPB1-2/4511-1-144/16-2/NK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1-2/4511-1-144/16-2/NK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2016 r. (data wpływu 25 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 5 grudnia 2014 r. zmarł brat Wnioskodawczyni, po którym, wraz z innymi spadkobiercami, odziedziczyła spadek. Udział Zainteresowanej wynosił 1/5 części spadku. W dniu 17 stycznia 2015 r. wszyscy spadkobiercy przyjęli spadek podpisując Akt Poświadczenia Dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej.

Nabycie praw do spadku po zmarłym bracie Wnioskodawczyni zgłosiła do Urzędu Skarbowego. W dniu 3 kwietnia 2015 r. Zainteresowana otrzymała Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego zwalniające ją z konieczności zapłacenia podatku od spadku.

Na masę spadkową składały się ruchomości, nieruchomości oraz prawa majątkowe w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Większość masy spadkowej została sprzedana bez dokonywania działu spadku, w tym również udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Uzyskane ze sprzedaży masy spadkowej środki finansowe zostały podzielone między spadkobierców proporcjonalnie do ich udziału w spadku. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Zainteresowana zamierza przeznaczyć na realizację "własnych celów mieszkaniowych". W związku z powyższym rodzą się pytania dotyczące skorzystania z ustawowych ulg podatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy środki finansowe uzyskane ze sprzedaży praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawczyni może przeznaczyć na zakup nieruchomości i uzyskać z tego tytułu zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy?

2. Czy posiadając mieszkanie własnościowe Zainteresowana może skorzystać przy zakupie nieruchomości mieszkalnej, działki budowlanej, budowie domu ze zwolnienia podatkowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /tzw. "własne cele mieszkaniowe"/?

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Stanowisko dot. pytania 1

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest odpłatnym zbyciem praw majątkowych. W związku z powyższym środki uzyskane ze sprzedaży udziałów wydatkowane na własne cele mieszkaniowe są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko dot. pytania 2

Zdaniem Zainteresowanej, podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na własne cele mieszkaniowe wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy począwszy od dnia odpłatnego zbycia nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Zawarte w tym artykule wyliczenie tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, ma bowiem charakter wyczerpujący (enumeratywny).

Zainteresowana uważa, że ustawodawca regulując omawiane zwolnienie, nie ograniczył wydatkowania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości lub praw majątkowych do podatników nie posiadających żadnej nieruchomości. Istotne jest, aby wydatkowanie przychodu było ukierunkowane na zrealizowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Innymi słowy przychód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych można przeznaczyć na zakup lub budowę innej nieruchomości, uzyskując przy tym prawo do ww. zwolnienia, jednakże działanie takie ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie innych osób.

Nieważne jest zatem, że w chwili wydatkowania środków ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych Wnioskodawczyni posiadała już własne mieszkanie, ważne jest jedynie aby ten kolejny zakup lub budowa służyły faktycznie własnym potrzebom mieszkaniowym.

Zdaniem Zainteresowanej, fakt posiadania innej nieruchomości/mieszkania własnościowego/ nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych wymienionych w lit. a-c tegoż artykułu przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy podatkowej, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy - po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 2014 r. Zainteresowana nabyła 1/5 części spadku, w którego skład wchodziły ruchomości, nieruchomości oraz prawa majątkowe w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe środki uzyskane ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozstrzygnięcia zatem wymaga kwestia możliwości skorzystania w przedstawionej sytuacji z ww. zwolnienia z opodatkowania.

Zainteresowana - cytując przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stoi na stanowisku, że zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest odpłatnym zbyciem praw majątkowych, w związku z powyższym środki uzyskane ze sprzedaży udziałów wydatkowane na własne cele mieszkaniowe są wolne od podatku dochodowego.

Z powyższym twierdzeniem tut. Organ nie może się jednak zgodzić z uwagi na fakt, że przytoczony powyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podatkowej wymieniając prawa majątkowe wskazuje wyraźnie, że mają być to prawa majątkowe wymienione w art. 30e ustawy.

Z kolei art. 30e wskazuje tylko na prawa majątkowe, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, a więc spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Zatem nie sposób potwierdzić stanowiska Zainteresowanej, że wydatkowanie przychodu uzyskanego z tytułu zbycia praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uprawnia Wnioskodawczynię do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanej w odniesieniu do pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe.

Wyjaśnić bowiem należy, że w świetle ustawy o podatku dochodowym zbycie udziałów w spółce kapitałowej kwalifikowane jest do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne. Zgodnie bowiem z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy natomiast, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Ustosunkowując się natomiast do stanowiska Wnioskodawczyni dotyczącego pytania nr 2 stwierdzić należy, że możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podatkowej, uwarunkowana jest wydatkowaniem w określonym terminie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustępie 25 tego artykułu cele mieszkaniowe.

Celami mieszkaniowymi określonymi ww. przepisem są:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Ustawodawca ustanawiając ww. zwolnienie nie ograniczył jego stosowania wyłącznie do podatników nie posiadających mieszkania czy budynku mieszkalnego, w którym realizują swoje cele mieszkaniowe. Innymi słowy - co do zasady - posiadanie przez podatnika mieszkania nie pozbawia go możliwości skorzystania z preferencji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotnym jest natomiast, aby w zakupionym lokalu bądź wybudowanym budynku realizował własne cele mieszkaniowe.

Jednakże mając na uwadze fakt, że w rozpatrywanej sprawie przychód jaki Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe pochodzi ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy podatkowej, Zainteresowanej nie przysługuje prawo do skorzystania z ww. zwolnienia przedmiotowego (co zostało już szczegółowo wyjaśnione w części dotyczącej pytania nr 1) niezależnie od tego czy jest, czy też nie, w posiadaniu innej nieruchomości/mieszkania. Z tego też względu również stanowisko Wnioskodawczyni odnoszące się do pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl