IL PB3/423-198/08-2/MM - Rada Rodziców nie ma ani osobowości prawnej ani fizycznej oraz wszystkie przychody Rady z dobrowolnych wpłat rodziców dzieci przeznaczone są na cele statutowe dlatego dochód nie podlega opodatkowaniu oraz nie wymaga składania rozliczeń rocznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu IL PB3/423-198/08-2/MM Rada Rodziców nie ma ani osobowości prawnej ani fizycznej oraz wszystkie przychody Rady z dobrowolnych wpłat rodziców dzieci przeznaczone są na cele statutowe dlatego dochód nie podlega opodatkowaniu oraz nie wymaga składania rozliczeń rocznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Rady Rodziców przy Państwowej Szkole Muzycznej, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2008 r. (data wpływu 26 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotu opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotu opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada nadany przez Urząd Skarbowy NIP - (...). Wnioskodawca na swoim koncie gromadzi pieniądze z dobrowolnych składek rodziców, które przeznacza na doposażenie szkoły w instrumenty muzyczne, książki, stroje dla uczniów, wyjazdy uczniów do teatru, filharmonii, itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek składania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych bądź innych dokumentów typu PIT roczny...

2.

Czy Wnioskodawca może organizować zabawy, koncerty, konkursy, loterie fantowe, a dochody z ich działalności przeznaczać na doposażenie szkoły...

Jeżeli tak, to:

-

czy i w jakiej formie dochód z tego podlega opodatkowaniu...

-

czy i do kiedy Wnioskodawca składa dokumenty rozliczeniowe bądź inne...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ Wnioskodawca nie ma ani osobowości prawnej ani fizycznej oraz wszystkie przychody Rady z dobrowolnych wpłat rodziców dzieci przeznaczone są na cele statutowe: rozbudzanie i rozwijanie podstawowych zdolności artystycznych, aktywne oddziaływanie na otoczenie w sferze kultury, przygotowanie wrażliwych i świadomych odbiorców sztuki, Wnioskodawca uważa, że nie podlega to opodatkowaniu oraz nie wymaga składania rozliczeń rocznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Zgodnie z art. 1 ust. 2 przepisy tej ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Rada Rodziców działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Zgodnie z zapisami art. 53 powołanej ustawy w szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów danej szkoły lub placówki. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady. Regulamin nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki. Zgodnie z art. 54 ust. 8 ww. ustawy w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz z innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 3 tejże ustawy.

Zatem, Rada Rodziców, utworzona przez rodziców uczniów szkoły, jako ich reprezentant (w myśl art. 53 ust. 1 ustawy o systemie oświaty), jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty. Rada Rodziców, jako wewnętrzny organ szkoły, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, nie ma bowiem osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną. Nie może więc być uznana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu powołanego wyżej art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego należy uznać, że Wnioskodawca nie jest podmiotem podatku dochodowego od osób prawnych, zatem udzielenie odpowiedzi na postawione we wniosku pytania stało się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl