IIUSppII/443-4/361a/289/2005/IR - Ujęcie zapłaconego podatku akcyzowego w fakturze wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSppII/443-4/361a/289/2005/IR Ujęcie zapłaconego podatku akcyzowego w fakturze wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Pytanie podatnika

Czy podatek akcyzowy naliczony od danych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nabytych, stanowi podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów do faktury wewnętrznej?

Jak wynika ze złożonego wniosku Podatnik dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym w ciągu 25 dni od dnia otrzymania wyrobów opłacił w Urzędzie Celnym podatek akcyzowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych.

Na tle powyższego stanu faktycznego zadane zostało następujące pytanie:

- czy podatek akcyzowy naliczony od danych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nabytych, stanowi podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów do faktury wewnętrznej?

Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku

Zdaniem Podatnika podatek akcyzowy nie wchodzi w skład podstawy opodatkowania podatkiem VAT, gdyż zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy "podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić". Zgodnie z interpretacjami książkowymi, Gazety podatkowej, ISP prof. W. Modzelewskiego podstawą opodatkowania VAT jest kwota wynikająca ze zobowiązania jakie nabywca ma zapłacić dostawcy (z obciążenia nabywcy wobec dostawcy). Poza tym art. 31 ust. 4, zdaniem Podatnika, potwierdza tylko prezentowane we wniosku stanowisko, gdyż gdyby podatek akcyzowy został opłacony na terytorium państwa członkowskiego, z którego transportowano towary, to byłby Podatnik zobowiązany ująć go w fakturze wewnętrznej zwiększając podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Podatnik uważa również, iż gdyby ustawodawca miał zamiar zwiększyć podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów o podatek akcyzowy należny urzędowi celnemu w Polsce, a nie opłaconego dla klienta, to zawarłby to wprost tak jak przy imporcie towaru art. 29 ust. 13 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług m. in. podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 31 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów z wyjątkiem samego podatku od towarów i usług (art. 31 ust. 2 pkt 1).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Od przedmiotowej transakcji opłacił w Urzędzie Celnym należny podatek akcyzowy.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z cytowanym art. 31 ust. 2 pkt 1 ustawy zapłacony podatek akcyzowy stanowi jeden z elementów podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług i na podstawie cytowanych wyżej przepisów, powinien być ujęty przez podatnika w fakturze wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwsólnotowe nabycie towarów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl