IIUSPP/443/25/87/75899/04 - Dochody uzyskiwane na podstawie umów o dzieło a podatek VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach IIUSPP/443/25/87/75899/04 Dochody uzyskiwane na podstawie umów o dzieło a podatek VAT

Pytanie podatnika

Czy rzeczoznawca uzyskujący dochody na podstawie umów o dzieło (umów zlecenia) staje się podatnikiem podatku VAT od 1 maja 2004 r.?

Czy wspomniany rzeczoznawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT?

Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - za podatnika podatku od towarów i usług nie uznaje się osoby fizycznej otrzymującej przychody, wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonywania czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Za podatnika podatku od towarów i usług nie uznaje się także osoby fizycznej otrzymującej wynagrodzenie z tytułu wykonywanych przez nią na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy - co wynika z przepisu art. 15 ust. 3 pkt 2 cyt. wyżej ustawy z 2004 r. o podatku VAT.

Z tego wynika, iż wykonywanie wymienionych czynności nie uznaje się na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą. Jeśli zatem rzeczoznawca nie jest związany z dającym zlecenie (np. stowarzyszeniem rzeczoznawców, prokuraturą, sądem, urzędami administracji rządowej) umową o pracę i nie prowadzi odrębnej działalności gospodarczej, a świadczy usługi rzeczoznawstwa w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło i jednocześnie umowa ta nie określa wszystkich warunków wymienionych w cytowanym uprzednio przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3, to wówczas rzeczoznawca majątkowy staje się od 1 maja 2004 r. podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z Pana pisma wynika, iż jedynie umowy o dzieło zawierane z wymienionym w piśmie Stowarzyszeniem określają warunki wykonania czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności, tworząc odpowiedni stosunek prawny. W tym wypadku zakres wykonywanych czynności jest poza zakresem stosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - w myśl przepisu art. 15 tej ustawy.

Z kolei zawierane przez Pana umowy zlecenia i umowy o dzieło z innymi podmiotami zlecającymi opinie z zakresu rzeczoznawstwa nie określają wymienionych w cytowanym przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy warunków, a ponieważ nie są zawarte z pracodawcą, to wówczas traktowane są jako prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy.

Z tego też względu, w odniesieniu do otrzymywanych na podstawie umów zlecenie lub umów o dzieło - przychodów, ustawa statuuje Pana jako podatnika podatku od towarów i usług od 1 maja 2004 r.

Do tak świadczącego usługi rzeczoznawcy nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe z art. 113 ust. 1 i 9 cytowanej ustawy o podatku VAT.

Wniosek ten wypływa bezwzględnie z przepisu § 31 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Podsumowując - stwierdzić należy, że podatnik nie korzysta z podmiotowego zwolnienia z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Z tego też względu podatnik nie liczy limitu tego zwolnienia do kwoty 10.000 EURO - ani z obrotów osiągniętych z usług rzeczoznawstwa świadczonych w ramach zlecenia lub umowy o dzieło na rzecz stowarzyszenia rzeczoznawców, ani z obrotów osiągniętych z usług rzeczoznawstwa świadczonych w ramach umów zlecenia lub o dzieło na rzecz innych podmiotów.

Z kolei spółka cywilna, której jest Pan wspólnikiem, jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl