IIUSpblA/1/415-63/109a/59/07/BB - Moment ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSpblA/1/415-63/109a/59/07/BB Moment ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług stolarskich i transportowych. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje Pan w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów prowadzi Pan metodą kasową. Zalicza Pan koszty wg daty wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę księgowania.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwość Pana dotyczy momentu zaliczenia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Art. 24a ust. 1 ww. ustawy zobowiązuje osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo ksiąg rachunkowych, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiącymi integralną część załącznika nr 1 ww. rozporządzenia, kolumna 14 księgi jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-13), z wyjątkiem kosztów, które zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów został określony w przepisie art. 22 ust. 6b znowelizowanej z dniem 1.01.2007 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż za datę poniesienia wydatku należy uznać dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/46-47