IIUSpbIA/415-36/30a/21/07/BB - Czy kupując używane, zamieszkałe uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Białymstoku IIUSpbIA/415-36/30a/21/07/BB Czy kupując używane, zamieszkałe uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu?

STAN FAKTYCZNY

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta więc Pan ze zwolnienia odnośnie podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy o VAT.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwość Pana dotyczy następującej kwestii, tj. czy kupując używane, zamieszkałe uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu?

STANOWISKO PODATNIKA

"Tak, kupując używane, zamieszkałe uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej powinienem przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów uzyskania przychodów istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki, tj. wydatek:

-

jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

-

nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy,

-

został właściwie udokumentowany.

Zgodnie natomiast z treścią art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Przepis art. 158 ustawy - Kodeks cywilny stanowi, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Również przepis art. 172 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) stanowi, iż umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż w przypadku zakupu mieszkania od osoby fizycznej jako koszt uzyskania przychodów przyjąć należy wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego dokumentującego przedmiotowy zakup.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż przedstawione w przedmiotowej sprawie stanowisko jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl