IIUSpbIA/1/415-4/23a/7/05/BB - Zmiana w trakcie roku podatkowego zasad prowadzenia opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSpbIA/1/415-4/23a/7/05/BB Zmiana w trakcie roku podatkowego zasad prowadzenia opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą i w roku 2004 był Pan opodatkowany na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów. Pytanie Pana dotyczy następującej kwestii: czy w trakcie roku podatkowego (w marcu, kwietniu lub maju) mógł Pan zmienić zasady opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. przejść z opodatkowania na zasadach ogólnych i zaprzestać prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a w to miejsce założyć ewidencję przychodów i być opodatkowanym podatkiem zryczałtowanym?

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Stosownie do przepisu art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, (....).

Na podstawie delegacji zawartej w art. 24a ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) określił sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej "księgą", szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.

Zgodnie z przepisem § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy są obowiązani założyć księgę, (....) na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

W myśl § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może złożyć nie później jednak niż do 20 stycznia danego roku podatkowego.

W razie niezłożenia w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik opłaca podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem brak jest podstaw prawnych, aby po 20 stycznia danego roku podatkowego dokonać zmiany sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej z zasad ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a tym samym zaprzestać prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku orzekł jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl