IIIVAT/443-11/2005 - Uznanie za potwierdzenie odbioru faktury korygującej VAT podpisu odbiorcy na pocztowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Bytomiu IIIVAT/443-11/2005 Uznanie za potwierdzenie odbioru faktury korygującej VAT podpisu odbiorcy na pocztowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie: Kontrahent znacznie opóźniał się z płatnościami więc podatnik zażądał zwrotu towaru. Przy odbiorze towaru od kontrahenta został sporządzony protokół przekazania towaru, który kontrahent podpisał. Na podstawie protokołu podatnik sporządził fakturę korygującą VAT.W styczniu 2005 r. pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, faktura korygująca wraz z kopią do podpisu została przesłana do kontrahenta. Podatnik nie otrzymał potwierdzonej kopii faktury korygującej. Podatnik natomiast otrzymał zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki z poczty, na którym widnieje podpis kontrahenta. Podatnik nie otrzymał również żadnej informacji od kontrahenta, że ten nie zgadza się z fakturą korygującą. Zdaniem wnioskodawcy pocztowe zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki podpisane przez kontrahenta i brak informacji o niezgodności z fakturą korygującą jest podstawą do skorygowania należnego podatku VAT z chwilą otrzymania tego potwierdzenia. Podpis na pocztowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki jest równoznaczny z potwierdzeniem odbioru faktury VAT korygującej a następnie brak sprzeciwu jest milczącym akceptem treści faktury korygującej VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego: Zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm.) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Przepisy nie precyzują w jakiej formie powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej, zatem odrębne potwierdzenie odbioru faktury w formie zwrotnego potwierdzenia odbioru wysłanej poczty listem poleconym przesyłki zawierającej fakturę korygującą jest dopuszczalne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bytomiu stwierdza, że powyższe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl