IIIUS.DPP2/44406/06/90/2005 - Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2005 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie IIIUS.DPP2/44406/06/90/2005 Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących

Pytanie podatnika

Czy jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy rejestrującej?

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - interpretacji art. 111 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), uznaje przedstawione stanowisko za zgodne z prawem.

W dniu 26-07-2005 r. do tutejszego organu wpłynęło zapytanie, z którego wynika, iż wnoszący zajmuje się między innymi budową domów na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. W budynkach, które obecnie buduje znajdują się części powierzchni do zagospodarowania przez przyszłych właścicieli mieszkań na poddaszach, gdzie należy wstawić okna połaciowe. Czynności wstawienia okien mają być wykonane poza spółdzielnią na indywidualne zlecenie lokatora. W wykonywanym budynku będzie wstawionych 25 okien połaciowych, a koszt wstawienia łącznie z oknem wyniesie średnio 1510 zł, za które to usługi zapłaci 5 osób. W przyszłym roku nabywców, a w związku z tym faktur VAT może być 10 lub 15, zależnie od liczby oddanych do użytku budynków. Wszyscy nabywcy otrzymają faktury VAT.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, czy jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania ww. transakcji za pomocą kasy rejestrującej?

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują zastosowaniem zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ww. transakcji za pomocą kasy rejestrującej, zgodnie z poz. 41 lub 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, bez względu na obroty osiągane przez podatnika.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 111 ust. 7 pkt 3 ww. ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokości obrotu.

Na podstawie § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 41 ww. załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

- każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są m.in. dane identyfikujące odbiorcę,

- liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w 2004 r. nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.

Kryterium zawarte w pkt 2 wskazujące liczbę operacji dotyczy również podatników rozpoczynających w 2005 r. wykonywanie sprzedaży, jeżeli do końca roku 2005 podatnik spełni warunki, o których mowa w poz. 41 załącznika, z tym że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności w drugiej połowie 2005 r., jeżeli liczba operacji świadczenia tych usług do końca roku nie przekroczy odpowiednio 25, a liczba odbiorców tych usług - 10.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania czynności opodatkowanych, o których mowa w § 2 pkt 3 powołanego wyżej rozporządzenia, nie ma zastosowania do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług lub sprzedaży towarów przed dniem 1 stycznia 2005 r.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym tylko i wyłącznie spełnienie ww. warunków, o których mowa w poz. 41 załącznika do cytowanego wyżej rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, upoważnia do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2005 r., zgodnie z brzmieniem przepisu § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a więc w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), które reguluje zagadnienie na okres do końca 2005 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl