III US.DPM.4/163/415/41/2004 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych emerytury otrzymywanej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Szwecji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie III US.DPM.4/163/415/41/2004 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych emerytury otrzymywanej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Szwecji

Pytanie podatnika

Podatniczka zamieszkuje w Szwecji. Pobiera tam rentę (która jest tam opodatkowana) oraz otrzymuje emeryturę w Polsce, od której jest potrącana zaliczka na podatek dochodowy. Podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują opodatkowaniem emerytury tylko w miejscu zamieszkania tj. w Szwecji.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie pełnomocnika Pani zam. w Szwecji udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny, z którego wynika, że Podatniczka zamieszkuje w Szwecji. Pobiera tam rentę (która jest tam opodatkowana) oraz otrzymuje emeryturę w Polsce, od której jest potrącana zaliczka na podatek dochodowy.

Na tle takich okoliczności faktycznych pełnomocnik podatnika formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują opodatkowaniem emerytury tylko w miejscu zamieszkania tj. w Szwecji.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

- art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 20 i art. 22 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 13, poz. 51).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym - Organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz świadczeń pieniężnych dla cywilnych ofiar wojny.

W myśl art. 20 i 22 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku - części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach umowy, mogą być opodatkowane w obydwu Umawiających się Państwach. Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, wtedy pierwsze wymienione Państwo zezwala na:

- potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi od majątku zapłaconego w tym drugim Umawiającym się Państwie,

- potrącenie od podatku od majątku tej osoby kwoty równej podatkowi od majątku zapłaconemu w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Jednakże w każdym z tych dwu wypadków potrącenie to nie może przekroczyć tej części podatku dochodowego lub podatku od majątku, jaka została obliczona przed dokonaniem potrącenia i która odpowiednio przypada na dochód lub majątek, który w zależności od konkretnego wypadku może być opodatkowany w tym drugim Umawiającym się Państwie.

W świetle zatem obowiązujących przepisów prawa podatkowego, mając na uwadze przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny należy stwierdzić, że emerytura uzyskiwana w Polsce przez Panią podlega opodatkowaniu w Polsce i w Szwecji, jednakże władze Szwedzkie powinny opodatkowując przedmiotowy dochód uwzględnić wysokość podatku zapłaconego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl