III/443-82/05 - Odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu III/443-82/05 Odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela.

Wnioskiem z dnia 13.09.2005 r. (uzupełnione z dniu 22.09.2005 r.) Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług od kwoty odszkodowania wypłaconej wnioskodawcy przez ubezpieczyciela w związku z kradzieżą samochodu ciężarowego.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji, Strona w dniu 20.09.2002 r., na podstawie umowy kredytowej, dokonała zakupu samochodu ciężarowego i odliczyła w całości podatek VAT. Dnia 08.06.2005 r. przedmiotowy pojazd został skradziony. Firma ubezpieczeniowa dokonała wypłaty odszkodowania, przekazując całą kwotę do banku, który potrącił sumę niespłaconych rat, a pozostałą kwotę przekazał na konto Podatnika.

Zdaniem Strony nie jest ona zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od kwoty odszkodowania wypłaconej przez ubezpieczyciela, ponieważ nie jest to czynność podlegająca podatkowi od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorim kraju,

2.eksport towarów,

3.import towarów,

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W związku z powyższym czynność otrzymania odszkodowania nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych wymienionych w wyżej cytowanym przepisie. Otrzymanie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń w formie pieniężnej nie jest odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto wypłata odszkodowania w postaci pieniądza nie jest towarem, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT, jest czynnością, która nie wywołuje u podatnika, który otrzymał odszkodowanie, żadnych skutków w podatku VAT, w konsekwencji jest neutralna dla rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl