III/443-40/06/WI - Utrata prawa do odliczenia części podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w związku z naruszeniem terminu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy zastosowania kasy rejestrującej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna III/443-40/06/WI Utrata prawa do odliczenia części podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w związku z naruszeniem terminu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy zastosowania kasy rejestrującej

Pytanie podatnika

Podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą w marcu 2006 r. W ramach prowadzonej działalności dokonywała sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych. Ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej rozpoczęła z opóźnieniem. W związku z powyższym, czy z powodu naruszenia obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., straciła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą podlegającą ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 21 czerwca 2006 r. (data wpływu 26 czerwca 2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie utraty prawa do odliczenia części podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w związku z naruszeniem terminu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i podatku należnego przy zastosowania kasy rejestrującej - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w marcu 2006 r. W ramach prowadzonej działalności dokonywała sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych. Ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy rejestrującej rozpoczęła z opóźnieniem.

W związku z powyższym pyta, czy z powodu naruszenia obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., straciła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą podlegającą ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie pyta, czy w związku z tym, że Polska nie uzyskała zgody Rady UE na stosowanie tego środka specjalnego, ma on moc obowiązującą.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie - uważa, że nie powinna obniżać kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług o 30% za okres, kiedy nie ewidencjonowała sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Podatniczkę stanowiska tutejszy Organ stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl natomiast przepisu art. 111 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy - podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1 do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Zatem naruszenie przez podatnika obowiązku wynikającego z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powoduje, że na podstawie art. 111 ust. 2 traci prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, do czasu rozpoczęcia prowadzenia takiej ewidencji.

Końcowo tutejszy Organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 120 ustawy Ordynacja podatkowa - organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług polski ustawodawca określił w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). A zatem są to przepisy, do których przestrzegania obowiązane są organy podatkowe.

W zakresie niezgodności wyżej wymienionych przepisów z prawem wspólnotowym orzeka ETS, a uprawnienia do składania wniosków o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przysługują sądom krajowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl