III/443-40/05/WI - Wniesienie aportem przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna III/443-40/05/WI Wniesienie aportem przedsiębiorstwa.

Pytanie podatnika

Czy osoba fizyczna, wnosząc swoje przedsiębiorstwo do spółki kapitałowej ma obowiązek dokonać korekty zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., czy też ten obowiązek przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa w myśl regulacji art. 91 ust. 9 ustawy?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przedmiocie korekty podatku naliczonego, w związku z wniesieniem przez osobę fizyczną swojego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki kapitałowej - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo zamierza wnieść aportem do spółki kapitałowej.

W związku z tym powstaje wątpliwość, czy wnoszący przedsiębiorstwo ma obowiązek dokonać korekty zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czy też obowiązek ten przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa w myśl regulacji art. 91 ust. 9 ustawy.

W ocenie pytającego dokonanie czynności polegającej na wniesieniu aportu do spółki powinno być traktowane jako zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1. A zatem do nabywcy znajdą zastosowanie regulacje zawarte w art. 91 ust. 9 ustawy. Wnoszący aportem przedsiębiorstwo nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, a o konieczności dokonania korekty PTU w spółce decyduje dalsze przeznaczenie wniesionego aportu w spółce.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT. W przypadku zbycia przedsiębiorstwa, ustawodawca przeniósł obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego na nabywcę tego przedsiębiorstwa, stosownie do zapisu art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego "w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta podatku naliczonego, określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału)".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się, w myśl art. 7 ust. 1 m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwo" oraz "zbycie". Wobec powyższego dla określenia pojęcia przedsiębiorstwa należy odnieść się do Kodeksu cywilnego, który przedsiębiorstwo rozumie jako "zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej", i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład (art. 551 i art. 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Natomiast przez pojęcie "zbycie", w ocenie tutejszego Organu, należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, tj. np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

W świetle powyższego, czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest formą zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1, co ma bezpośredni wpływ na przeniesienie obowiązku korekty podatku naliczonego na nabywcę (podmiot, do którego wnoszone jest aportem przedsiębiorstwo).

Zatem czynność polegająca na wniesieniu aportem przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika wnoszącego aport.

Nakłada jednak na nabywcę obowiązek dokonania, zgodnie z art. 91 ust. 9 wyżej cytowanej ustawy o VAT, stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których byłby zobowiązany również zbywca przedsiębiorstwa.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: www.izbaskarbowa.lodz.pl