III/443-38.4/05/WI - Przeliczanie zaliczek w walutach obcych z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw i eksportu towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna III/443-38.4/05/WI Przeliczanie zaliczek w walutach obcych z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw i eksportu towarów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia 27 czerwca 2005 r. (data wpływu 30 czerwca 2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w części dotyczącej zastosowania właściwego kursu do przeliczenia na złote zaliczek z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonywała i dokonuje eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Na poczet dostaw towarów (przed ich dokonaniem) otrzymuje zaliczki w walutach obcych.Wątpliwości dotyczą następującej kwestii: jaki należy zastosować kurs do przeliczania na złote otrzymanych zaliczek.

Spółka uważa, że kwoty wyrażone w fakturach zaliczkowych powinny być przeliczane wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury zaliczkowej (nie z dnia wpływu zaliczki), stosownie do zapisu § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, co jednak spowoduje, że wartość jednej dostawy składać się będzie z kilku wartości przeliczanych po różnych kursach (z dnia wystawienia faktur zaliczkowych oraz z dnia faktury ostatecznej).

Zasady wystawiania faktur dokumentujących otrzymane zaliczki reguluje przepis § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z ust. 1 wyżej wymienionego przepisu - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl § 14 ust. 2 fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (§ 14 ust. 4). Natomiast, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13 (§ 14 ust. 5).

Zgodnie z przepisem § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W myśl ust. 2 wyżej cytowanego przepisu - w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Natomiast zgodnie z § 37 ust. 3 rozporządzenia - w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

W wyżej cytowanym przepisie § 37 nie zawarto odrębnych uregulowań dotyczących wystawiania faktur, o których mowa w § 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r., co powoduje, iż znajduje on zastosowanie w niniejszej sprawie.

Zatem w przypadku, gdy sprzedawca otrzyma przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi zaliczkę, ma obowiązek wystawić na tą okoliczność fakturę, w terminie 7 dni od jej otrzymania. Jeżeli zaliczka jest wpłacona w walucie obcej, to należy dokonać przeliczenia na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego na dzień wystawienia faktury zaliczkowej. Tak samo należy postępować w przypadku otrzymania każdej kolejnej zaliczki.

Końcowo tutejszy Organ nadmienia, że w momencie dokonania faktycznej dostawy (wydanie towaru), jeśli faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto - powinno się wystawić fakturę na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem wcześniej zapłaconych należności.

Niezapłaconą część wartości dostawy należy przeliczyć na złote również według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego na dzień wystawienia faktury ostatecznej.

Natomiast w przypadku, gdy faktury zaliczkowe obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi - nie należy wystawiać faktury ostatecznej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl