III-2/443-229/04 - Czynność przekazania wyrobów własnej produkcji oraz zakupionych materiałów a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2004 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi III-2/443-229/04 Czynność przekazania wyrobów własnej produkcji oraz zakupionych materiałów a koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części oraz grunty (art. 2 pkt 6).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Artykuł 7 ust. 3 stanowi natomiast, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4 ustawy). Przez próbkę rozumie się natomiast najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7).

Z powyższych unormowań odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów, podlega przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz następujące bez wynagrodzenia i związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem przekazanie towarów nie stanowiących próbek ani prezentów małej wartości - ale tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub części.

Opisane przez Podatnika we wniosku przypadki przekazania wyrobów własnych i materiałów są na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynnościami bezpośrednio związanymi z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść przywołanych przepisów, trzeba stwierdzić, iż opisane we wniosku przekazanie własnych wyrobów i zakupionych materiałów, jako bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, co do zasady będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jeśli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu tych materiałóww.yrobów, a przekazywane wyroby/materiały nie mieściły się w kategorii próbek lub prezentów o małej wartości. Przekazanie tych materiałóww.yrobów nie będzie natomiast podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli spełnione będą wskazane w ustawie warunki zakwalifikowania ich do kategorii prezentów małej wartości lub próbek - nawet wtedy, gdy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Odnośnie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przekazaniem opisanych we wniosku materiałów i wyrobów - trzeba stwierdzić, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W kwestii uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków wymienionych w zapytaniu Podatnika, na podstawie cyt. przepisu - trzeba zwrócić uwagę, iż wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę pojęcia "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że Podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Z powyższego wynikają dwie konstatacje, a mianowicie, że to na Podatniku, zgodnie z powszechnie stosowaną na gruncie polskiego prawa zasadą (art. 6 Kodeksu cywilnego), jako na osobie wywodzącej z określonych faktów skutki prawne, spoczywa ciężar ich udowodnienia oraz, że warunkiem odliczenia wydatków od przychodu jest udokumentowanie faktu ponoszenia wydatku w sposób nie budzący wątpliwości.

Jednocześnie zaznaczam, że powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl