III-2/443-14.1/16369/06/PJ - Przywóz do Polski towarów uprzednio zaimportowanych przez Spółkę i dopuszczonych do obrotu na terytorium innego Państwa Członkowskiego UE jako WNT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty III-2/443-14.1/16369/06/PJ Przywóz do Polski towarów uprzednio zaimportowanych przez Spółkę i dopuszczonych do obrotu na terytorium innego Państwa Członkowskiego UE jako WNT.

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2006 r.

Z wniosku z dnia 15 marca 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 17 marca 2006 r.) wynika, że Spółka zakupiła towary handlowe z Chin. Objęcie tych towarów procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium Wspólnoty nastąpiło w Niemczech za pośrednictwem działającego w imieniu Spółki spedytora. Następnie towary zostały przewiezione do Polski. Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT do transakcji unijnych, jednocześnie nie jest zarejestrowanym w Niemczech podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiono z pytaniem: czy przywóz do Polski towarów uprzednio zaimportowanych przez Spółkę i dopuszczonych do obrotu na terytorium innego Państwa Członkowskiego UE (w Niemczech) stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Zdaniem Podatnika opisana powyżej transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, co skutkuje obowiązkiem rozliczenia w Polsce podatku VAT i wystawienia faktury wewnętrznej oraz wykazania WNT w informacji podsumowującej z podaniem własnego numeru NIP.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie zaś do zapisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju stanowi również wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zatem przywiezienie do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (np. w Niemczech) będzie dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, tut. organ podatkowy stwierdza, iż przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od towarów i usług (uprzednio zaimportowanych przez niego z Chin i odprawionych w Niemczech) z Niemiec do Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, a zatem na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w Polsce.

Dodatkowo informuję, że na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozumieniu art. 9-12 (...), zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach za okresy kwartalne. W rozpatrywanym przypadku występuje szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, polegający na nieodpłatnym przemieszczeniu towarów na rzecz Spółki z Niemiec do Polski. Oznacza to, iż Spółka występuje zarówno w roli unijnego dostawcy towarów, jak i nabywcy tych towarów, stąd w informacji podsumowującej, w części D, Podatnik powinien wykazać WNT podając jako numer dostawcy towaru swój numer VAT-UE.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl