III-2/443-131/06/JŁ - Zbycie przedsiębiorstwa cudzoziemcowi.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 12 września 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście III-2/443-131/06/JŁ Zbycie przedsiębiorstwa cudzoziemcowi.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 10.08.2006 r. do tutejszego organu - jako właściwego miejscowo wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

W złożonym wniosku Podatnik podaje, iż zakupił "(...) na podstawie aktu notarialnego przedsiębiorstwo od Syndyka masy upadłości «...» Sp-ka z o.o. z siedzibą w R. wg wartości niezawierającej podatku VAT. W skład upadłego przedsiębiorstwa jako całości wchodzą: nieruchomości a także mienie ruchome". Przedmiotowe przedsiębiorstwo zostanie sprzedane cudzoziemcowi "(...) po uzyskaniu zgody MSWiA na nabycie powyższego przedsiębiorstwa przez kupującego".

Podatnik prosi o zajęcie stanowiska w sprawie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do przedmiotowej transakcji zbycia przedsiębiorstwa cudzoziemcowi.

W opinii Podatnika "zgodnie z art. 6 pkt 1 zbycie przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ zakupione przedsiębiorstwo przeznaczam do sprzedaży jako całości w takim stanie, w jakim zostało zakupione, bez prowadzenia w nim działalności gospodarczej wg mojej oceny do powyższej sprzedaży będzie miał zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług".

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy: art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej w dalszej części "ustawą", art. 551, art. 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zwanej w dalszej części "Kodeksem cywilnym".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wyżej wymienione czynności podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami.

Stosownie zaś do zapisu art. 6 ust. 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Z uwagi na fakt, iż pojęcie "przedsiębiorstwo lub zakład samodzielnie sporządzający bilans" nie zostało zdefiniowane na gruncie obowiązującej ustawy - do jego odczytania należy zastosować definicje zawarte w innych przepisach prawa podatkowego. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 1994 r. sygn. akt III ARN 84/93, który stwierdził, iż w procesie wykładni prawa podatkowego można posiłkować się definicjami zawartymi w innych gałęziach prawa.

Zgodnie z definicją "przedsiębiorstwa" zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego - przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części,

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5) koncesje, licencje i zezwolenia,

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8) tajemnice przedsiębiorstwa,

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo przepisów szczególnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 10 sierpnia 2006 r. wynika, iż Podatnik przeznacza do sprzedaży zakupione przedsiębiorstwo jako całość "(...) w takim stanie, w jakim zostało zakupione".

Jeżeli zatem przedmiotem dokonywanej przez Podatnika sprzedaży będzie zbycie przedsiębiorstwa, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy transakcja ta będzie podlegała wyłączeniu z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wskazać tutaj należy, iż analiza cywilnoprawna nie mieści się w ramach określonych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając zatem na uwadze powyższe, tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do oceny, czy opisana przez Podatnika w stanie faktycznym sprzedaż będzie stanowiła zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa cywilnego.

W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku z dnia 10.08.2006 r. należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 10.08.2006 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, określonej we wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl