III-2/443-127/06/PPA - Korekta podatku należnego z tytułu niezapłaconych faktur.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście III-2/443-127/06/PPA Korekta podatku należnego z tytułu niezapłaconych faktur.

(...) Możliwość skorzystania z korekty podatku należnego tzw. ulga za złe długi powstaje wówczas, gdy spełnione są wszystkie warunki zarówno o charakterze formalnym, jak i materialnym dotyczące samej wierzytelności, warunków jej powstania, jak i osoby dłużnika oraz wierzyciela. Należy zaznaczyć, iż przepisy art. 89a i art. 89b ustawy mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności powstałych od 1 czerwca 2005 r. (niniejszy warunek jest spełniony w rozpatrywanym stanie faktycznym u Podatnika, gdyż przedmiotowe faktury zostały wystawione już po 1 czerwca 2005 r.). Podkreślenia wymaga również fakt, iż warunek, aby nabywca / dłużnik - nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi stosownie do w.cyt. art. 89a ust. 2 pkt 1, natomiast w momencie dokonania korekty dłużnik (jak również wierzyciel) musi być jedynie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny stosownie do w.cyt. art. 89a ust. 2 pkt 3. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż zostały spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 89a ust. 2 ustawy, zaś zawiadomienie, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy zostało doręczone dłużnikowi w dniu 30.06.2006 r. (korekta podatku należnego mogłaby zatem zostać dokonana w rozliczeniu za miesiąc lipiec br.). Spełnienie przez podatnika wszystkich przesłanek, o których mowa w ust. 2 art. 89a ustawy jest warunkiem niezbędnym, aby podatnik mógł skorzystać z uprawnień wynikających z art. 89a ust. 1 ustawy.

Zgodnie jednak z oświadczeniem Podatnika "...Nieściągalne wierzytelności nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż uprzednio nie zostały zaliczone do przychodów". Stosownie do w.cyt. art. 89a ust. 1 ustawy korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju można dokonać wyłącznie w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/49