II US pb IB / 415 - 28 / 82a/29 / 07 / KSz - Wydatkowanie na zakup działki siedliskowej oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku II US pb IB / 415 - 28 / 82a/29 / 07 / KSz Wydatkowanie na zakup działki siedliskowej oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności.

Stan faktyczny

Z wniosku podatnika wynika, że w grudniu 2001 roku przystąpił on do tzw. kasy mieszkaniowej i wpłacał systematycznie pieniądze przez okres 5 lat. W listopadzie 2006 roku zakończył się okres oszczędzania. Zgodnie z przepisami zgromadzone środki podatnik musi przeznaczyć do końca bieżącego roku na tzw. cele mieszkaniowe. Przez cały okres oszczędzania podatnik korzystał z tzw. ulgi budowlanej, czyli odpisu od podatku. Zgromadzone środki podatnik chce przeznaczyć na zakup działki. Ponieważ podatnik chce kupić działkę na terenie wiejskim, a na tym terenie występują działki siedliskowe, nie jest możliwe zakupienie działki budowlanej.

W związku z powyższym pytanie podatnika brzmi:

-

czy podatnik może nabyć działkę na takich prawach własności?

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika, ze względu na specyfikę terenów wiejskich, ich planów i technicznych możliwości, ponieważ znajdują się tam tylko takie typy działek i mimo chęci podatnika, nie ma możliwości przekształcenia ich w działki budowlane - co wynika z istniejących sytuacji, na które podatnik nie ma wpływu i nie wynikają z jego winy, czy zaniedbania, a z drugiej strony podatnik ma przecież prawo do swobodnego wyboru miejsca zakupu, w którym w przyszłości (w miarę możliwości) stanie kiedyś jego dom. Dlatego też podatnik uważa, że działka rolna z prawem do zabudowy (lub siedliskowa) w tym przypadku realizuje przeznaczenie środków na tzw. cele mieszkaniowe. W przeciwnym razie można by uznać, że podatnik ponosi konsekwencje (karę) za przepisy, plany, a właściwie ich brak, które leżą w gestii samorządu terytorialnego.

Dodatkowo podatnik zwraca się z prośbą o wskazanie jakie typy działek (co ma widnieć w akcie własności działki) uznane zostaną przez urząd skarbowy jako zgodne z prawem przeznaczenie środków pieniężnych zgromadzonych w tzw. kasie mieszkaniowej.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na cel określony w ust. 1 pkt 2 ustawy (tj. z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zaznaczyć należy, że przepis art. 27a ust. 13 ustawy ma także zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r., Nr 134, poz. 1509)).

Zatem podatnik, który korzystał z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, aby nie utracić prawa do dokonanych odliczeń, winien wycofane w danym roku z kasy mieszkaniowej oszczędności, wydatkować - w tym samym roku - zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę mieszkaniową, określonymi w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn. w Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowe przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 8 ww. ustawy celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy wydatki poniesione na:

1.

nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2.

uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3.

remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji odnowienia mieszkania,

4.

spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5.

nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zauważyć w tym miejscu należy, że powołany przepis art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wskazuje, iż celem mieszkaniowym jest nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego/budynku mieszkalnego. Zatem nie ulega wątpliwości, iż aby określony grunt mógł być uznany za grunt "pod budowę" powinien w chwili nabycia nadawać się do zabudowy mieszkalnej, ze względu na swoje właściwości fizyczne, warunki techniczne oraz stan prawny i zabudowa gruntu domem jednorodzinnym/budynkiem mieszkalnym musi być jego głównym przeznaczeniem.

Zarówno w prawie budowlanym jak i w innych aktach normatywnych nie ma ustawowej definicji działki siedliskowej, czy też siedliska.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się natomiast, iż działką siedliskową jest działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego (uchwała Sądu Najwyższego z 15 grudnia 1969 r., III CZP 12/69, miejsce publikacji OSNC 1970/3/39).

Ponadto o działce siedliskowej, (pomimo nie wymienienia tego terminu), mówi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. w Dz. U. z 2004 r., Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.); zgodnie z tym przepisem gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.

Poza tym w aktach normatywnych odnajdujemy definicję gospodarstwa rolnego i zabudowy zagrodowej.

I tak, zgodnie z art. 55 z indeksem 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) za "gospodarstwo rolne" uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Stosownie zaś do § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przez pojęcie "zabudowy zagrodowej" należy rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwestycyjne w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.

Z przedstawionych wyżej regulacji wynika, że działka siedliskowa nie jest gruntem pod budowę budynku mieszkalnego, niezależnie od tego, że w skład zabudowy siedliskowej wchodzi również budynek mieszkalny, przeznaczeniem jej bowiem jest prowadzenie działalności rolniczej, w ramach której zaspakajane mogą być również, przez zabudowę siedliskową, potrzeby mieszkaniowe osób działalność tę prowadzących.

Odnosząc stan faktyczny na grunt powołanych w niniejszej interpretacji przepisów stwierdzić należy, że w sytuacji wycofania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w 2007 roku i wydatkowania ich w całości w tym samym roku na zakup działki siedliskowej, niebędącej w momencie zakupu wyodrębnioną działką budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego, - nie zostanie zrealizowany cel mieszkaniowy określony w art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i tym samym nastąpi utrata prawa do wykorzystanej w latach uprzednich ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Końcowo informuje się, iż w związku z tym, że wszelkie ulgi są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania przepisy je konstruujące nie powinny być interpretowane przy użyciu wykładni rozszerzającej. Z tego też względu, skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych związane z wycofaniem oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej i wydatkowaniem ich na cele mieszkaniowe, jak i te cele mieszkaniowe określają powołane w niniejszej interpretacji przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, a nie mogą na nie wpływać żadne inne okoliczności, w tym te, na które się Pani powołuje w swoim wniosku.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl