II US pb IB / 415 - 14 / 55a/15 / 07 / KSz - Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek z tytułu zabiegu operacyjnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Białymstoku II US pb IB / 415 - 14 / 55a/15 / 07 / KSz Czy można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek z tytułu zabiegu operacyjnego?

Stan faktyczny

Z wniosku podatniczki wynika, że jest osobą niepełnosprawną; ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przez orzecznika ZUS częściową niezdolność do pracy. W 2006 roku podatniczka miała przeprowadzony zabieg operacyjny, podczas 2-dniowego pobytu w szpitalu. Do zabiegu musiała dopłacić 500 zł.

Do wniosku o interpretację podatniczka dołączyła kserokopię:

-

orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności wydanego w dniu 23 listopada 1998 r. przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Białymstoku,

-

karty informacyjnej wystawionej w dniu 31 maja 2006 r. przez ordynatora NZOZ "Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej",

-

orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 28 sierpnia 2006 r.

-

W związku z powyższym pytanie podatniczki dotyczy następującej kwestii:

-

czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku, o którym wyżej mowa, a jeżeli tak, to na podstawie jakiego dokumentu potwierdzającego wpłatę?

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatniczki może ona skorzystać z ulgi.

Ocena prawna stanowisko a pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, podstawę obliczenia podatku, (...), stanowi dochód (...),po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz zasady i warunki ich odliczania do dochodu określa art. 26 ust. 7a-7g ustawy.

I tak, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6 tego artykułu, uważa się wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyjaśnia pojęcia rehabilitacja. Definicję tego pojęcia zawiera ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.); zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

Natomiast rehabilitacja lecznicza to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię. Istotne znaczenie mają również zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia ograniczonych funkcji.

Warunkiem odliczenia wydatków, o których wyżej mowa, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek stosownego dokumentu (orzeczenia, decyzji) potwierdzającego niepełnosprawność (art. 26 ust. 7d i 7g ustawy).

Zatem przyjąć należy, że skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej polegającej na odliczeniu od dochodu wydatków z tytułu odpłatności za zabiegi rehabilitacyjne będzie możliwe w sytuacji, gdy zabieg miał na celu przywrócenie ograniczonych funkcji spowodowanych rodzajem schorzenia, w związku z którym uznano daną osobę za niepełnosprawną.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, że:

-

podatniczka jest osobą niepełnosprawną; w związku ze schorzeniem narządu wzroku;

-

w 2006 roku podatniczka poniosła wydatek z tytułu zabiegu operacyjnego (jak wynika z dołączonej do wniosku o interpretację kserokopii karty informacyjnej NZOZ "Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej" została poddana laparoskopii diagnostycznej z powodu bolesnego miesiączkowania i niepłodności pierwotnej na tle prawdopodobnej endometriozy).

Odnosząc powołane w niniejszej interpretacji przepisy na grunt stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania, stwierdzić należy, że w związku z tym, że zabieg chirurgiczny, o którym wyżej mowa, nie miał na celu przywrócenia ograniczonych funkcji spowodowanych rodzajem schorzenia podatniczki, w związku z którym uznano ją za osobę niepełnosprawną - nie przysługuje podatniczce prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu uzyskanego przez nią w 2006 rok poniesionego przez nią w 2006 roku wydatku z tytułu dopłaty do przeprowadzonego zabiegu operacyjnego.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl